Bizness un Bizness idejas

Ieteikt

Ideju skola

Šajā sadaļā tiks aprakstītas metodes un svarīgākie principi, lai domātu kreatīvi un radītu labas idejas. Ar laiku sadaļa tiks papildināta un uzlabota.

Nodali kritisko domāšanu no radošās.
Nav iespējams vienlaikus kritizēt un radīt, tāpēc lai ģenerētu jaunas idejas ir jāiemācas atslēgt kritisko domāšanu. Ir daudz labāk radīt 100 idejas un pēc tam analizējot atklāt, ka 99 nekam neder nekā domāt kritiski jau no paša sākuma un neradīt nevienu jaunu ideju.

Kritiskā domāšana nozīmē izmantot sev zināmo, lai pieņemtu lēmumus. Tas ir tas, kas atšķir bērnus no pieaugušajiem. Bet tā kā cilvēkiem paliekot vecākiem tie iemācas arvien vairāk, tiem ir arī mazāk nepieciešams izmantot iztēli, kas pamazām tiek aizmirsta. Mūža laikā uz visiem iespējamajiem jautājumiem it kā jau ir atrasta lietderīga vai ciniska atbilde.

Radošā domāšana turpretī nozīmē aizmrst par visu, ko tu zini un klaiņot pa nezināmo. Tas nozīmē uz mirkli atgrieztes bērnībā, kad sapņiem nebija limitu. Tas nozīmē uzdot sev jautājumus "Kāpēc ?" un "Kā būtu, ja... ?". Nav svarīgi vai tas ir loģiski vai reālistiski. Piemēram, kā būtu, ja mēs cilvēkus transporētu ar milzīgu katapultu? Un kad kritiskā domāšana ieslēdzas un saka, ka tas nav iespējams, uzdod sev jautājumu: "Kā to varētu padarīt iespējamu?".


Metodes no "Tom Monahan" grāmatas "The do it your self lobotomy":

Uzdod labāku jautājumu.
Panākumem bagāti cilvēki prot uzdot labus jautājumus un līdz ar to gūst labas atbildes. Bieži vien problēmu nevar atrisināt, jo tiek uzdoti aprobežoti jautājumi. Mācies uzdot vairāk un labākus jautājumus gan sev, gan citiem. Jo laicīgāk uzdosi sev kādu jautājumu, jo vairāk tavai zemapziņai būs laika uz to atbildēt.

Ātrā ģenerēšana.
Uzstādi mērķi sarakstīt traki daudz idejas pusstundas laikā, piemēram, simts idejas. Raksti pirmo, kas ienāk prātā un turpini ar katru nākamo ideju, kas uzplaiksnī pēc iepriekšējās. Darbošānās ātrums neļaus domāt kritiski un baidīties, ka neizdosies - radīsies daudz vairāk ideju. Neraizējies par sliktām idejām - tās ir nevis kļūdas, bet gan sēklas labām idejām. Piemēram, suņa pirdienu pildīšana maisiņos novedīs pie gāzu necaurlaidīgiem maisiņiem, kas novedīs pie efektīvas gāzu uzglabāšanas, kas novedīs pie jauna tipa šķiltavām utt.

180 grādu domāšana.
Iedomājies kā būtu, ja mēs kaut ko darītu pilnīgi pretēji tam kā tas tiek darīts pašlaik. Piemēram, kā būtu ja mēs turpmāk gultas taisītu pēc iespējas cietākas? Viena šāda ideja bija novietot šampūna pudeli ar kājām gaisā - kā atklājās, tādā veidā pēdējais šampūns sakrājas pie vāciņa un to ir viegli izdabūt ārā.

Starpgalaktiskā domāšana.  
Iedomājies kādu savai jomai, pilnībā nesaistītu sfēru, ko pārzini vismaz daudz maz labi, tad, to izmantojot, veido metaforas, centies vilkt paralēles. Iespējams, ka pamanot līdzības saskatīsi arī jaunus veidus kā risisnāt problēmas un operēt savā jomā. Ja nespēj atrast neko kopīgu, mēģini atslābināt savus loģikas muskuļus un ļauties kam trakākam.

Sadarbojies ar ģēniju.
Ja tavuprāt kāds ievērojams domātājs spētu atrisināt konkrēto problēmu, tad uzdod sev jautājumu: "Kā rīkotos [tevis izvēlēts ģēnijs]?" Atbilde iespējams uzreiz kļūs acīmredzama.


Citas metodes:

Ideju ģenerēšana ar prāta kartēšanu (mind mapping)
Metodes pamats būtībā ir ātrā ģenerēšana tikai ar daudz radoši stimulējošāku pierakstīšanas veidu. Izvēlies pēc iespējas lielāku baltu lapu un tās vidū ieraksti vienu vārdu/ideju, kas atspoguļos pamattēmu ap kuru vēlies ģenerēt idejas. Apvelc to ar apli un pirmo, kas iešaujas prātā kā apakšnodaļa/atzars uzraksti blakus pēc iespējas īsāk (vēlams 1 vai 2 vārdi), tad apvelc un pievieno pie pirmā apļa. Tagad paskatoties uz otro apli, viss pārējais, kas ienāk prātā saistībā ar to ir jāpievieno kā jauni apakšapļi. Tā turpini līdz aptrūkstas saistības vai arī esi aizklīdis par tālu no pamata tēmas, tad pievieno jaunus atzarus no kāda cita apļa vai savieno jebkurus apļus, ja starp tiem pastāv kāda sasitība. Uzdevuma beigās tev vajadzētu būt biezam, neglītam tīklam ar daudz idejām no kurām vismaz dažas būs labas. Izmantojot šo metodi pilnībā aizmirsti par glītrakstību, kārtību, apkārtējo vidi un raksti cik vien ātri iespējams. No malas tev vajadzētu izskatīties pēc pilnīga jukušā (vēlams ģenerēt vienatnē).

Prāta vētra
Šī ir grupu metode. Viens cilvēks uzņemas atbildību par ideju pierakstīšanu un monitorē, lai grupa nenovirzās par tālu no tēmas. Pārējie izsaka jebkādas saistības, kas ienāk prātā domājot par konkrētu tēmu un klīst tāpat kā citās ideju ģenerēšanas metodēs. Šīs metodes spēks slēpjas tajā, ka visai grupai kopā vajadzētu rasties vairāk asociācijām nekā vienam cilvēkam. Jāņem vērā, ka ja grupas dalībniekiem būs bail izklausīties pēc muļķiem vai arī tie kritizēs idejas, tad rezultāti būs sliktāki kā ģenerējot vienatnē. Laba doma ir pašam uzģenerēt daudz idejas vai izveidot prāta karti un tad grupā izplesties no katra punkta.