Sirds Ceļš

 

Ieteikt
 3

Ceļojumi-retrīti- Armēnija, Krima, Gruzija u.c.

Pašlaik tiek komplektēta grupa braucieniem uz Krimu 2014.gada maijā jūnijā! Un uz aprīli- Armēnija!Piesakies!(car)


Brauciens uz Armēniju.

Mīļie mani!

Šeit es Jums uzrakstu plānoto programmu, papildus izmaksas un citu nepieciešamo informāciju. Izvērstu programmu ar bildītēm, Jums ir sagatavojis mūsu gids Vazgens Stepanjans, kurš mūs pavadīs visu laiku, stāstīs par savu valsti un pašlaik ar aizrautību mums visu gatavo!:)

Vazgens ir mans radinieks. Viņa tētis ir Latvijā pazīstams mākslinieks Babkens Stepanjans, kurš savulaik šeit aprecēja latvieti. Vazgens ir no Erevānas, viņam ir 30 gadi, divas augstākās izglītības, ilgus gadus ir strādājis par galveno mākslinieku/dizaineri armēņu lielākajā sieviešu žurnālā, spēlē saksofonu un vienkārši ļoti jauks un atvērts cilvēks. Bieži ir sastopams Latvijā, jo gluži, kā savulaik tēvs, savu mīlestību atrada šeit. J

Tātad izlidojam uz Tbilisi 24.aprīlī. Ielidojam ap 12.00 naktī, braucam uz viesnīcu Tbilisi, kur izguļamies.

1.diena 25.aprīlis

Vēlas brokastis 10.00-11.00

Tbilisi pilsētas apskate ar gidu, tad brīvais laiks un pusdienas. Ap 16.00 būs mums pakaļ Vazgens ar busu. Ar viesnīcu sarunāšu mūsu čemodānus tur atstāt līdz šim laikam. Izbraucam uz Armēniju. Aptuveni pēc 1,5 stundas esam jau pie robežas, kur katrs pērkam sev vīzu (vai arī es savācu pases un naudu, ja nav facecontroles J)-30 Eur. Par šo naudu iepriekš nevācu, jo nav jēgas- šeit laicīgi to izdarīt nevar.

Kopā ceļā pavadam ar dažām pieturām 4-5 stundas, skatoties, cik laika aizņems robežas šķērsošana. Pa ceļam vakariņojam Aparanā, ap plkst19.00.

5 no 6 naktīm nakšņojam Erevānā (+1 Tbilisi). Pašlaik izskatām divu 8-istabu māju variantus, kas ļautu mums uzturēšanās izmaksas no 20-25 Ls dienā, samazināt uz 15Ls/dienā. Par brokastīm rūpēsimies paši. Ja kāds no Jums nepiekrīt šādam nakšņošanas variantam, vēlas kādu viesnīcu, tad varam meklēt atsevišķi (4* ap 30Ls/d/pers.). Tikai laicīgi dodiet ziņu. Protams, ka aizvedīsim un savāksim no turienes.

Tātad vakarā esam savā mājā, iekārtojamies un tusējam visi kopā viesistabā, piedaloties armēņu konjakam:D

2.diena, 26.aprīlis

Dodamies uz Khor Virapu, Ečmiadzinu(armēņu garīgais centrs/kā Vatikāns katoļiem) un uz citām vietām, par kurām variet palasīt Vazgena sastādītajā programmā... Dienas nagla- meditācija ar skatu uz Araratu, senajās Zvarnocas tempļa drupās.

Atgriežamies Erevānā. Vakariņojam pa ceļam vai mājās.

3.diena, 27.aprīlis.

Brokastojam mājās.Pa ceļam uz Sevanu apskatamies vietas, kas ir programmā. Pie Sevana šajā laikā būs vēss, līdzi kurtkas. Apskatīsiem skaisto pussalu, mielosimies ar vietējo nacionālo zivs ēdienu, ko diemžēl nevaru pat izrunāt...Ja silts laiks meditēsim uz pussalas kalna- pastaiga utt... J

4.diena, 28.aprīlis.

Diena veltīta Erevānas apskatei: Vernisāža, daiļamatniecības tirgus, lielā Bibliotēka, kur gids izstāstīs Armēnijas vēsturi (ieeja ap 3Eur). Pastaiga un pusdienas vecpilsētā.

Ap 19.00 restorāns Kaukāzs- baudām vietējo virtuvi, interjeru, atmosfēru. Izmaksas līdz 10 Ls (2-3 ēdieni) no personas bez alkohola.

Ap 21-22.00, kas vēlās, dodas uz džeza vai kādu citu klubu (Vazgens piedāvās divus labākos) ar dzīvo mūziku un vīnu J Sagurušākie brauc uz mājām. J

5.diena, 29.aprīlis.

No rīta agri, ātri iekožam un dodamies tālāk uz vienu no tālākajiem Armēnijas punktiem Tatevu, kur nakšņojam. Pa ceļam delikatešu un vīna tirdziņi, kur varam iepirkties, iebrauksim vietējā vīna ražotnē un degustāciju J Tatevas apskate.

6.diena,30 aprīlis.

Brokastojam viesnīcā Tatevā, atpakaļceļā uz Erevānu vēl apskatām divas nozīmīgas sakrālās Armēnijas vietas- Džermuku un Novarankas klosteri. Pusdienojam pa ceļam- pikniks vai kafejnīca- izlemsim uz vietas. Tas pats par vakariņām.

7.diena, 1.maijs.

No rīta pēc brokastīm ar sakrāmētiem čemodāniem dodamies ceļā uz Tbilisi. Pa ceļam iegriežamies Garni un Geghardā, pusdienojam Aparanā. Robežu šķērsosim ap 22-23 vakarā. Autobusā derētu pagulēt, jo nakts būs pusgulētaJ Lidostā būsim ap 1.00 naktī. Ap 6.00 no rīta, 2.maijā ielidojam Rīgā J

Par maksām. Pašlaik izskatās, ka uz 15.martu būs vajadzīga naudiņa 130.ooLs, uz 10. Aprīli vēl 120Ls(+/- 20Ls) Ja vēlaties, variet uzreiz skaitīt visus 250.Ls Pašlaik izmaksu ziņā esmu iekļāvusies savā plānā, par ko priecājos. Pašiem vēl jums būs jāpiemaksā par bagāžu, ja nevariet to paši izdarīt, laikus dodiet ziņu man, tad jāmaksā par vīzu 30 Eur+ ēšanas nauda~ 10Ls dienā. Ieejas biļetes būs pāris vietās 2-3Eur (ne vairāk kā 10Eur kopā)

Ir vēl visādas idejas un pārsteigumi, ko pagaidām vēl plānoju! J

Lai jauks noskaņojums!

Inta un Vazgens


(sun) Rakstiņš par:

Brīnumainā Armēnija


Šis ir neliels stāsts par apbrīnojamu zemi, stipriem cilvēkiem, neaprakstāmi skaistu un daudzveidīgu dabu, ļoti senu kultūru, tradīcijām, vēsturi...Stāsts par spēku, ticību un cerību.

Idejas rašanās.

Ir man rados pāris armēņi- izglītoti, interesanti un radoši. Caur šiem cilvēkiem jau sen, sen tiku sajutusi šo seno zemi, ar tās kristīgajām tradīcijām, īpašo humoru, garšīgo virtuvi...Vēlme redzēt savām acīm virmoja manī jau ilgu laiku. Līdz pēdējā Mistēriju nometnē ( kur pulcējās garīgi/radošie J), ceļojuma ideja tika izteikta balsī, kuru sadzirdēja un atsaucās tie, kam bija lemts piedzīvot skaisto kopā būšanu, ceļojumu un piedzīvojumu šajā tik īpašajā Kaukāza zemē- Armēnijā.

Armēnijas vēsture ir daudzējādi līdzīga mums- visos laikos tā ir iekarota no visiem tuvējiem un tālējiem kaimiņiem. Tomēr mums liktenis ir bijis labvēlīgāks... Armēnija kā kristīga valsts atrodas gandrīz izolētībā- vienīgie sakari, izeja uz pasauli, ir caur Gruziju. Ar pārējiem kaimiņiem ceļš pie robežas beidzas- nav pārejas, nav attiecību vai tās ir saspīlētas. Pie tam tās ir musulmaņu valstis- Turcija, Azerbaidžāna un Irāna. 

Armēņi ir piedzīvojuši tik daudz karu, milzīgu genocīdu pret tautu 1915-20.gadā, zemestrīces, vajāšanas...Pašreizējā valdība vienkārši izsūc savu tautu un izlaupa valsti. Viens armēnis esot radījis ažiotāžu Eiropā, ierodoties nopirkt ‘’Mozart’’ šokolādes fabriku ar 80 milj. Eur skaidrā naudā! Pēcāk noskaidrojies, ka tas ir Armēnijas muitas priekšnieks!

Tas viss ir radījis rekordu, ar ko Armēnija nevar lepoties- tai ir lielākā diaspora pasaulē. Armēnijā dzīvo 3 milj. iedzīvotāju, citur- 7.miljoni! Armēņi pamet savu valsti...Bet to priekšā, kas ir palikuši, cīnās un cer, ir jānoliec galva.

Protams, mēs zinājām par Armēnijas vēsturiskajām, dabas un kultūras vērtībām. To, ka Armēnija ir pirmā kristīgā valsts pasaulē (301.g, m.ē.- pieņēma kristietību par oficiālu valsts reliģiju), Sevans ir otrais lielākais saldūdens ezers, otrais, kas atrodas visaugstāk virs jūras līmeņa, bijušajā PSRS teritorijā vienīgais labi saglabātais pagānu (daudzdievības) tempis (Garni), garākais pasaulē funikuliera ceļš (~6km) virs Tatevas aizas. Tai ir vairāki Junesko pasaules līmeņa vērtību objekti...utt.

Garīgumu meklējot...

Mūs interesēja viss augstākminētais, un vēl arī tieši garīgais mantojums, šīs enerģētiski spēcīgās vietas, kur meditēt, sajust savu vienotību ar visu Esošo. Un, ja tāds ir mērķis- tad Armēnija ir tam radīta.

Garīgums nav jāmeklē tikai Indijā. To var atrast jebkur. Tomēr Armēnijā to meklēt nevajag. Armēnija, vārda tiešā nozīmē, sastāv no svētvietām, klosteriem, tempļiem, baznīcām... Kur katra vieta, pārspēj viena otru, katru reizi, liekot aizrauties elpai saviļņojumā...

Vai ziniet kā skan ‘’Pie Dieviņa gari galdi’’ un „Tumša nakte, zaļa zāle’’ armēņu baznīcu akmens velvēs? Neatkārtojami un ļoti saviļņojoši...sirds atveras, skudriņas skrien pa ķermeni...to nevar aprakstīt vai pateikt vārdos. Tās ir tās neatkārtojamās sajūtas, kas padarīja šo ceļojumu tik īpašu, kas atvēra sirdis un pacēla mūs visus jau citā līmenī... Piedziedājām lielāko daļu baznīcu un klosteru, kuros bijām... Skaņas vibrē, atbalsojas, paceļas...skan vēl brītiņu, kad vairs nedziedam, tad it kā pārlīst pār mums, izbeidzas..bet mistiskā veidā ir vēl sajūtamas telpā...

Daba.

Šķiet, Radītājs ir spēlējies, fantazējis un aizrāvies, radot šo zemi...mani priekšstati par Armēnijas dabu izrādījās absolūti neprecīzi- katrs reģions ir īpašs, neatkārtojams un atšķirīgs.

Kalni apauguši ar priedēm, eglēm, lapu kokiem...tagad aprīļa beigās, varējām redzēt, kā pavasaris iekaro virsotnes, pamazām- lejā jau vasara, +25, viss zied un zaļo...bet raugoties uz augšu, pamazām krāsas mainās uz brūno, līdz nobeidzās ar sniegotām virsotnēm.

Ir krāsainas klintis, sniegotas virsotnes, kanjoni, aizas! Un straujas, šalcošas, līkločus metošas kalnu upes un upītes- tās ir visur!!! Tik dažādas ainavas nebiju redzējusi nekur- brīžiem salīdzināju ar Kanārijām, brīžiem Horvātiju, Karpatiem, pat Āfriku..:D  Līdz sapratu, ka salīdzinājumi šeit ir lieki- šī ir īpaša, unikāla, apbrīnojami skaista valsts, kur noteikti vēlēšos atgriezties.

Braucot ar busiņu, laikam jau apnikām savam foršajam šoferītim Nairi un gidam Vazgenam. Kur pamet acis- tur glezna priekšā! Apturam, lecam laukā, dodamies pie kraujas malas, pārkaram kājas pār aizas malu, ļaujamies saules un vēja glāstiem, ik pa laikam pasniedzot roku, izraujot un notiesājot visur augošos savvaļas sparģeļus, kas ir tik maigi un kraukšķīgi! J Skaties, un šķiet- visa pasaule Tev ir pie kājām!

Lai arī esam tādu garīgo meklētāju bariņš, nekas cilvēciskais mums nav svešs! Bija naksnīgā Erevāna, ar gaismas strūklakām Hačaturjana dievišķās mūzikas pavadījumā, bija džeza klubs, vīna degustācija darītavā, konjaks ‘’Ararats’’, ļoti daudz smieklu, pārsteigumu no mūsu superīgajiem gidiem un beigās skumjas no tā, ka šīs 7 dienas iet uz beigām...

Nevaru nepieminēt sirsnību un siltumu, īpašo labvēlību, atvērtību un izslavēto viesmīlību no cilvēkiem, kurus bija izdevība sastapt. Lai arī kaulēšanās ir obligāta tirgošanās sastāvdaļa, un, ja neproti, tad jau tā ir tava problēma, krāpniekus vai negodīgus cilvēkus mēs nesastapām, gluži otrādi. Tikām katru dienu apdāvināti ar kaut ko. J

Praktiskās lietas.

Plānoju braucienu pati, kopā ar savu radinieku Vazgenu. Latvijas firmu piedāvājumi uz Armēniju ir padārgi (~700Ls), pietam braucot ar firmu, nevar tik dziļi izjust valsti no visām pusēm, kā to var vietējā cilvēka pavadībā, kurš ir izglītots, aizraujošs, ar tādu humora izjūtu, ka smiekli mūs pavadīja visas dienas!

Lidojām uz Gruzijas galvaspilsētu Tbilisi, jo AirBaltikam nav tiešo reisu uz Erevānu. Mums tur bija dievīgs gids- Gio, kurš parādīja pilsētu, pastāstīja par valsti, aizveda uz krogu pēdējā vakarā pirms lidmašīnas, kur dejoja ugunīgie gruzīnu džigiti, galdā bija 13 ēdieni (ar vīnu 8Ls/pers), pats spēlēja, dejoja un mācīja arī mums. J Papildus vēl dabūjām ‘’āķi lūpā’’ par Gruziju- tagad plānojam septembra beigās braukt uz turieni.

Viesnīcās palikām divas naktis, vienu Tbilisi –pēc lidojuma, vienu Tatevā- Armēnijas tālākajā vietā, kur braucām uz 2 dienām. Pārējās naktis dzīvojām īrētā mājā visi kopā. Protams, varbūt ar divām vannas istabām uz 14 cilvēkiem(pārsvarā sievietēm) ir par maz, bet vienotības, ģimeniskuma sajūta, ‘’šašliku vakars’’ uz terases Vazgena un Nairi izpildījumā, nacionālās tradīcijās, ir sīku neērtību vērts. 

Viss brauciens bez ēšanas un paša izdevumiem sanāca zem 500Ls. Ēšanu neplānojām- ja vēlējāmies, gatavojām mājās, ja vēlējāmies gājām uz kafejnīcu (~3Ls), vai vislabāk- pikniks brīvā dabā!

Ieejas maksās ir ļoti reti kur- muzejā Erevānā, Garni templī, džeza klubā- visas kopā ~8Ls. Vīza, uz robežas pērkama- 4Ls.

Tagad, atbraucot saprotu, ka esmu kļuvusi Armēnijas fane un, ka tas sirds darbs, ko ieguldījām abi ar Vazgenu mūsu ceļojuma plānošanā, nedrīkst palikt tikai mums. Nolēmām, ka organizēsim vēl arī citas grupas. Jau septembra beigās, kad augļu pārbagātība, dabas pilnbrieds īpaši pārsteidz un lutina. Vēl jo vairāk- vēlos, lai Armēniju izjustu un novērtētu ar vien vairāk cilvēku, lai arī šī pasakainā zeme, pa jaunu spētu novērtēt tās bagātības, kuras tai pieder!

Mūsu programma šeit: http://failiem.lv/u/oyfayle

Brauciet uz Armēniju! 

Katra diena bija ļoti piesātināta, ļoti īpaša, neatkārtojama...

Otrajā dienā, kad mums bija terases svētki, pēc skaistas, pārpilnas dienas, kad šķiet, ka vairāk jau nu neko labāku nevar vēlēties, mūsu šoferītis Nairi teica šādu tostu: ‘’Lai šī būtu jūsu sliktākā diena!’’ J

Un tas piepildījās.