MFD labdarības programma "PALĪDZI"

Ieteikt

MFD labdarības programma "PALĪDZI"

Labdarības programmas mērķis.
Ziedojumu saņemšana veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai tiem, kam nepieciešama palīdzība.

Kam palīdzam.
Visneaizsargātākajam iedzīvotāju slānim:
1. pensionāriem;
2. bērniem; 
3. invalīdiem (jebkura vecuma I un II grupas invalīdiem);
4. kā arī iedzīvotājiem, kas ir jaunāki par 18 gadiem, un vecāki par 65 gadiem.

Nosakot palīdzības nepieciešamību, īpašu nozīmi MFD darbinieki velta sociāli neaizsargāto iedzīvotāju labklājības līmenim – prioritāte ir tiem, kas sliktā finansiālā stāvokļa vai fizisko defektu dēļ nevar palīdzēt paši sev, bet kuriem ir nepieciešama medicīniskā palīdzība.

Iemesli, kāpēc nepieciešama palīdzība.
Neskatoties uz esošo valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu programmu, daļa iedzīvotāju nevar saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību, ņemot vērā sekojošus iemeslus:
Eksistē „Pacienta iemaksa” – t.i., neskatoties uz to, ka medicīnisko palīdzību apmaksā valsts, pacientam nepieciešams pašam apmaksāt šo pacienta iemaksu, kas sastāda no Ls 1.00 līdz Ls 30.00 (EUR 1.39 – 42.69); pie tam, saņemot kompleksos veselības aprūpes pakalpojumus (piemēram, ģimenes ārsta pieņemšana, speciālista konsultācija, diagnostiskie izmeklējumi), pat vienas dienas laikā, pacientam jāmaksā dažāda lieluma pacienta iemaksas daudzas reizes, un tās kopējā summa var būt ļoti liela ekonomiski neaizsargātajam iedzīvotāju slānim (bērni ir atbrīvoti no pacienta iemaksas, dažu kategoriju pacienti pie noteiktiem nosacījumiem tāpat ir atbrīvoti no pacienta iemaksas; sīkāka informācija Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras mājas lapā - www.voava.gov.lv).
Eksistē lielas rindas uz valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu – jo valsts piešķirtais finanšu apjoms ir ierobežots, veselības aprūpes iestādes ir spiestas sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus tikai iedalīto līdzekļu apjomā; ņemot vērā to, ka iedzīvotājiem nepieciešamie medicīniskie pakalpojumi pārsniedz valsts atvēlēto finanšu apjomu, veidojas rindas, kas var sasniegt gadu un pat vairāk (izplatītākajiem pakalpojumiem rinda parasti sastāda 30-60 dienas; aktuālā informācija Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras mājas lapā - www.voava.gov.lv). Bieži pacienta veselības stāvoklis prasa neatliekamu izmeklēšanu un ārstēšanu. Bez rindas ir iespējams saņemt veselības aprūpes pakalpojumus tikai par maksu. Ekonomiski aktīviem un maksātspējīgiem iedzīvotājiem ir apdrošināšanas polises, vai viņi paši var samaksāt par nepieciešamajiem medicīniskajiem pakalpojumiem. Maksātnespējīgie pensionāri un bērni nevar apmaksāt veselības aprūpes pakalpojumus, un, tieši viņiem ir vērojamas ielaistas saslimšanas.
Ierobežota pieejamība valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem – lai saņemtu valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus nepieciešams ievērot virkni formalitāšu, kas varētu būt nogurdinošas. Tā, piemēram, lai saņemtu speciālistu konsultāciju, nepieciešams vispirms apmeklēt ģimenes ārstu. Līdzīga procedūra ir ar izmeklējumiem. Nemaz nerunājot par pacienta iemaksu, ko nepieciešams maksāt katrā vizītē. Vecajiem cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām fiziski grūti izpildīt šos nosacījumus.
Ierobežots valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāsts – valsts apmaksā ne visus veselības aprūpes pakalpojums un ne visos gadījumos. Sīkāka informācija Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras mājas lapā – http://www.voava.gov.lv.

Kā darbojas programma.
Katrs, kuram ir iespēja un vēlēšanās palīdzēt, veic ziedojumu, pārskaitot jebkuru naudas summu uz MFD labdarības kontu. Par visiem saziedotajiem līdzekļiem MFD sniedz veselības aprūpes pakalpojumus pensionāriem, bērniem un invalīdiem. Kā arī, dažos gadījumos, apmaksā viņiem pacienta iemaksu, sniedzot valsts apmaksātus pakalpojumus.

Kādu summu ir iespējams ziedot.
Jebkura apmēra palīdzība ir vērtīga! Pie tam tās vērtība netiek mērīta latos, jo vēlēšanās palīdzēt pati par sevi ir nenovērtējama. Lielākas naudas summas sniegs iespēju palīdzības saņēmējiem saņemt vairāk veselības aprūpes pakalpojumus lielākā laika periodā. Bet arī nelielas naudas summas kopumā, sniegs nenovērtējamu palīdzību.

Piemērs: summa Ls 50.00 apmērā palīdzēs vienam palīdzības saņēmējam veikt pilnu ārstēšanās kursu (speciālista pieņemšana, laboratoriskās analīzes, pamatdiagnostika, ārstēšanas nozīmēšana un atkārtota konsultācija), vai arī veikt vienu vai divus dārgus, bet ļoti nepieciešamus izmeklējumus (piemēram, ultrasonogrāfiskie izmeklējumi, datortomogrāfija utt.).

Kas notiek ar saziedoto naudu.
Lai saņemtu ziedojumus MFD eksistē speciāls konts. Visi naudas līdzekļi, līdz pēdējam santīmam, tiek uzskaitīti. Detalizēta atskaite par ziedojumu saņemšanu un to izlietošanu ir pieejama internetā.

Atskaites perioda beigās (parasti – mēnesis; taču termiņš var tikt pagarināts efektīvākai medicīniskās palīdzības sniegšanai palīdzības saņēmējiem), MFD saskaita saņemto ziedojumu apmēru. Par šo summu tiek plānots medicīnisko pakalpojumu apjoms palīdzības saņēmējiem nākošajā mēnesī. Beidzoties nākošajam mēnesim, MFD aprēķina reālo programmas Palīdzi sniegto pakalpojumu apjomu (vērtību) tajā mēnesī, un noraksta šo summu no ziedojumu saņemšanas konta uz savu norēķinu kontu. Sniegto pakalpojumu maksa tiek noteikta saskaņā ar spēkā esošo MFD maksas pakalpojumu cenrādi, ņemot vērā spēkā esošās atlaides un speciālās cenas; kā arī Pacienta iemaksas apmēru, ko noteikusi valsts, pacientu iemaksas kompensācijas gadījumā.

Kā MFD palīdz tiem, kam nepieciešama palīdzība.

Lielākā daļa MFD sniegto pakalpojumu ir valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi. Šis pakalpojumu tips ir vispieejamākais sociāli neaizsargātajām personām. Taču iepriekšminēto iemeslu dēļ:

1. esošā "pacientu iemaksa";
2. lielās rindas;
3. ierobežotā pakalpojumu pieejamība un sortiments utt.,
4. šie pakalpojumi nevar pilnā apmērā atrisināt trūcīgo problēmas, kas saistītas ar veselības aprūpi.

MFD, neskatoties uz šo pakalpojumu finanšu apjoma ierobežojumiem no valsts puses, cenšas iespēju robežās palīdzēt visiem, kam nav iespējas izmantot maksas pakalpojumus, sniedzot veselības aprūpes pakalpojumus lielākā apmērā nekā to nosaka valsts iedalītās kvotas (finanšu līdzekļu) apjoms.
2008. gada I ceturksnī pakalpojumu apjoms, kas tika sniegts virs noteiktās kvotas pārsniedza Ls 100 000.
Šie pakalpojumi tika sniegti tādā pašā veidā, kā pārējie valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi (no pacientiem samaksa par pakalpojumu netika ņemta, izņemot pacienta iemaksu).
Medicīnisko pakalpojumu, kas tiek sniegti profesionāli un tehnoloģiski kvalitatīvā līmenī, pašizmaksa ir ļoti augsta. Lielāko daļu pakalpojumu izmaksas sastāda medicīniskā personāla (ārsti, medicīnas māsas, asistenti utt.) un palīgpersonāla (reģistratūras darbinieki, sanitāri utt.) alga. Šīs izmaksas sastāda 70-80% no veselības aprūpes pakalpojumu cenas.
Praktiski visu atlikušo summu sastāda mūsdienīgo medicīnas tehnoloģiju izdevumi (medicīnisko iekārtu amortizācija, kuras cena, parasti, sastāda no desmitiem tūkstošu līdz simtiem tūkstošu latu par vienu iekārtu).
Ļoti neliela daļa paliek administratīvu un citu izdevumu segšanai. Tā kā nav iespējams sniegt veselības aprūpes pakalpojumus, neizmaksājot medicīnas darbiniekiem atalgojumu un, neveicot medicīnas iekārtu iegādi, nav arī iespējams sniegt nepieciešamajā apjomā veselības aprūpes pakalpojumus trūcīgajām personām, bez atbilstoša finansēšanas avota. No savas puses MFD patstāvīgi sedz visus administratīvos izdevumus šo pakalpojumu sniegšanai.
MFD savu finanšu iespēju robežās cenšas pazemināt maksas pakalpojumu cenu trūcīgajiem. Tā, piemēram, no 2008. gada ir spēkā jauns MFD maksas pakalpojumu cenrādis, kurā ir paredzētas ievērojamas atlaides (līdz 20%) ārsta pieņemšanai pacientiem vecumā līdz 18 gadiem un vecākiem par 65 gadiem.
MFD tāpat regulāri organizē dažādas akcijas, kuru laikā, cenas uz populārākajiem, bet dārgajiem veselības aprūpes pakalpojumiem tiek pazeminātas līdz pat 50%, kas ievērojami palielina to pieejamību trūcīgajiem iedzīvotājiem.

Palīdzības saņēmēju noteikšana.
Obligātie nosacījumi:
1.1. Vecums: personas kas ir jaunākas par 18 gadiem un vecākas par 65 gadiem;
                       vai
1.2. I vai II grupas invalīdi;
1.3. Palīdzības saņēmējs nevar būt MFD vai saistītā uzņēmuma darbinieks, kā arī tā radinieks.

Priekšrocības faktori:
(nosacījumi, kas norāda priekšrocības, nosakot pretendentus, kuri atbilst obligātajiem nosacījumiem):
2.1. Oficiāli noteikts trūcīgā statuss (saskaņā ar spēkā esošajiem LR normatīvajiem aktiem);
2.2. Personas, kas slimo ar nopietnām, vai hroniskām saslimšanām (onkoloģiskās saslimšanas, AIDS utt.);
2.3. Vientuļi pensionāri;
2.4. Bērni, kuriem nav vecāki (bāreņi), vai kuri nāk no nepilnām vai nelabvēlīgām ģimenēm;
2.5. III grupas invalīdi;
2.6. Personas, kas vecākas par 80 gadiem.