"Putni " - māja laukos.

Ieteikt
 42

Par -PUTNIEM- !

Sveicināti lauku mājā „Putni”, Vecaucē!

Laipni lūgti tie, kam interesē kultūrvēsturiska celtne, būvēta 1811. gadā, nodota 21. septembrī kā Vecauces muižas rentes nams ar arhīvos minētu nosaukumu:

Puttne Gesinde
21.September 1811

Pirmie rentnieku vārdi šeit minēti šādi:
Evarts, Embe, Jānis, Krišjānis, Fricis, Indriķis, Juris, Kristiāns, Klāvs. Diemžēl šo uzvārdi zemniekiem netika reģistrēti.

Arhīvos šī vieta minēta saistībā ar Dzelžu muižu- piederību tai.

No 1867.- 1921. gadam kalpojusi kā Vecauces pagasta sākumskola.






  1. vienlaicīgi strādāja 2 skolotāji ( pēc arhīva liecībām minēti šādi skolotāju vārdi un uzvārdi: Teodors Šillers, Roberts Jurvics, Roberts Šefers, Fricis Burkmanis, Kristians Sūna, ), un mācījās aptuveni 120 bērni. To laiku liela teikšana esot bijusi Jaunauces baznīckungam-kas un kā bērniem jāmāca. Šeit tie apguvuši trīs valodas, dabas zinības, praktiskos darbus, matemātiku un, protams, ticības mācību, kā ari darbojušies lauku darbos. Mācības tikušas uzsāktas tikai 8. gadu vecumā un mācību gads sācies ap oktobri, kad galvenie lauku darbi lauku sētās rimuši. Kā liecība par skolas laikiem, atrastas divas labi saglabājušās tintnīcas, kas ražotas kādā fabrikā ar nosaukumu "Burtnieks". Uzraksts uz tās lieliski saglabājies. (Sk. draugiem.lv galerijā)
Interneta dzīlēs atrastas jaukas liecības rakstos un zīmējumos, ko apkopojuši tā laika skolas audzēkņi:


Vēlākos gados skola, saglabājot savu nosaukumu „Putnu pamatskola” pārcelta uz Vītiņu muižas ēku.

No 1924.-1926. gadam ēka un tai piegulošā zeme par varonību dāvāta Lāčplēša ordeņa kavalierim Martam Mentelim. Vēlākos gados māju apsaimniekoja M. Menteļa māsa Marija, kura ar sirdi uz dvēseli kopa šo īpašumu, iekopa dārzu. Viņas meita Rūta uzauga "Putnos". Pašlaik Ruta( Rūta bijis viņas īstais vārds) dzīvo Dobelē un mums par prieku padalījās ar savu atmiņu stāstu(var lasīt sadaļā: vēstures fakti un vēstures liecības aplūkot lapas galerijā).

2. pasaules kara laikā šī vieta un ēka bijusi pakļauta īpaši sīvām cīņām un kalpojusi kā nocietinājums, par ko liecina joprojām lietus laikā izskalotās patronas mājas tuvumā, cilvēku atmiņu stāsti, dārzā atrastās mīnu atliekas , cīņas durklis un citi kara laiku apliecinoši priekšmeti.

1960 tajos gados īpašums tika pārdots un līdz ar to laiku mājas saimnieki bieži mainījās, līdz māja piedzīvoja daļēju sabrukšanu.
No lielās ēkas palika pāri vien trešā daļa, kas saviem spēkiem tika pielāgota dzīvošanai. Padomju laika gados šajā ēkā tika izvietotas vairākas mazturīgas ģimenes, istabas tika iekārtotas kā nelieli dzīvokļi, māja cieta no saimnieku trūkuma.

2006. gada vasaras nogalē, pārdodot īpašumu Jūrmalā-Mellužos , kardināli mainot pilsētas dzīvi uz lauku vidi, „Putnus” iegādājās Reihu ģimene. Kā izrādījās, senču balss sauca, jo netālu no šīs vietas, reiz atradušās mājas „”Sudmaļi”, kuras reģistrētas Ilzes Reihas (dz. Lagzdiņa) Lagzdiņu dzimtas ciltskokā 1800 tajos gados. Par šo vietu vien liecina skaists ozols lauka vidū un burvīga ozolu gatve!
Pirmajos gados visa enerģija tika ieguldīta vides un mājas sakopšanā un labiekārtošanā. Pieteicās Reihu ģimenes trešā meitiņa Dārta, kas bija jauks pārsteigums pašiem vecākiem uzsākot dzīvi Vecaucē.

Pēc atmiņām par Tukuma bērnības paradīzi, kuru Smilšu ielā bija ierīkojis saimnieces vectēvs - Ansis Lagzdiņš-Tukuma zagsa pārvaldnieks, ‘ saimnieki ierīkoja lauku dārzu un deva tam nosaukumu ”Dārtasdārzs”.
Pietrūka jūras..., toties jūras efektu deva lielais Vecauces lauks, kas vienmēr mainīgs savās krāsās un gadalaikos paver tādu kā dabisku gleznu no mājas logiem.
Pārsteigumus dāvā noslēpumainais, pie mājas esošais zinātniskās izpētes Putnu mežs, kas ik pa laikam dāsni apber ar krietniem baraviku kalniem.

Pateicoties dažu cilvēku labvēlībai, kuri atbalstīja Reihu ģimenes entuziasmu un idejas, 2020. gada pavasarī tika uzsākts nopietns projekts: mājas „Putni” renovācija! Turpinot senās ēkas atjaunošanas darbus, mājas saimnieks H. Reihs iecerējis savu projektu, kā veco māju „ietērpt jaunās skaņās” un dāvāt mājai un vietai jaunas iespējas nākotnē par kurām –Dievs dos- drīz jau dzirdēsiet! Tādejādi vecais skaisti saplūdīs ar jauno un pagātne satiksies ar tagadni un nākotni! Viss ir procesā!
Atjaunojot mājas pamatus un sākot renovācijas darbus, bijušā mājas telpā, uz vecajiem pamatiem, atrasti vairāki lādiņi, kurus šeit atstājuši karalaika ”labvēļi”.
Uzlabojot ceļu infrastruktūru , autobusa pieturā „Putni”, ceļa malā atrasti ievērojami karavīru apbedījumi. Vecot pamatu atrakšanu atrastas interesantas vēstures liecības, kas nākotnē būs apskatāmas „Putnu” mājas muzejā.

Ko var uzzināt un apskatīt šobrīd Vecaucē, mājās „ Putni”?!

Pašu māju, piemājas teritoriju, saimnieku pavadībā iziet zinātniskās izpētes „Putnu” meža dabisko taku, kurā var aplūkot skaistu dižskābaržu audzi, par kuru ieinteresējās pat Silavas mežinieki, uzklausīt saimnieku stāstus par vēsturi, tagadni un nākotnes iecerēm, saņemt astrologa konsultāciju vai pasūtīt nelielu , informatīvu semināru par astroloģiskām tēmām, mācīties astroloģiju pēc I.Reihas sastādītās īpašās programmas iesācējiem, aplūkot Harijas Reiha gleznas, Ilzes Reihas fotogrāfijas, pastaigāties pa „Dārtasdārzu”, pacienāties ar kafiju, tēju un kādu plātsmaizīti vai Ilzes cepto , gardo piena baltmaizi un graudu maizi, apsekot darbību H.Reiha jaunbūvē, no kuras otrā stāva paveras varens skats uz Zemgales laukiem.
Var iegādāties pašu saimnieku dizaina krūzītes ar savu zodiaka zīmi.

Esam gatavi sadarbībai, esam elastīgi un mobili!
Laipni lūgti mūsmājās!


Tuvumā esošie skaistumi un labumi:
Par visu vislabāk jūs informēs Auces tūrisma informācijas centra burvīgā meitene Evija e-pasts

-Ķeveles Karaļavoti ar savu skaisto stāstu par Zviedru karaļa dziedināšanu (4 km),
-Vecauces pils (1,5 km)
-Lielauces pils , cukurgailīšu ražotne, muiža, baznīcas drupas un skaistais ezers ar fantastisko purva taku un peldošām mājiņām (4 km),
-Bēnes dzirnavas(14 km), muiža un citi jaukumi, Nadīnas dārzs(iepriekš jāsazvanās), Garais kalns ar karjerām un smilšu krupi, Bēnes maizes ceptuve-visgardākā rupjā rudzu maize tuvākajā apkārtnē,
- Auces naskās toršu cepējas,
- Slavenie Auces puses medus darītāji („Lielvaicēni”,
-Ķieģeļu ceplis( 10 km),
-labos laikos Lietuvas pilsētas - Jaunakmenes apmeklējums, (16 km)
-Auces pilsētas brīnumainā arhitektūra- skaistās ķieģeļu mājas Raiņa ielā 2 km+ mājražotāju kioskiņš centrā(vēsturiska celtne),
-Jaunauces muiža un parks
- Īle: baznīca, muiža, parks, meži, ezeri-kalnu un lejas kā Siguldā!
-Pokaiņi-komentārus neprasa...,
-Īles partizānu bunkurs,
-Stirnu muiža..
...par visu sīkāk un smalkāk Auces info birojā!

Kontakti: e-pasts
tel. 22027839
adrese:
Vecauces pagasts, mājas „Putni”


Jaunumi

Lasīt senākus ierakstus

Runā

    Koncerti un citi radošie pasākumi.

    http://epadomi.lv/kulturasvestis/koncert…

    Par šo profilu

    Piesakām sevi Latvijas lauku tūrisma ceļvedī!
    Lauku māja "Putni" brīvdabas estrāde, kultūrvēsturisks objekts, tūristu atpūtas vieta, dārza apskate, pastaigas pa pirmatnējās dabas skaistuma apvīto "Putnu" mežu, duša, wc, , iespēja lauku sētā nosvinēt ģimenes godus vai uzrīkot kādu radošu pasākumu.