F&F grāmatas

Oficiālā lapa
Ieteikt
 22

Jautājumi un atbildes

Kas sagādā vislielāko prieku rakstot grāmatu?
Man vislielākais prieks rakstīšanas procesā ir tad, kad rakstās viegli un ar smaidu, kad varoņi paši izdomā notikumu tālāko gaitu:) Patiesībā pats rakstīšanas process ir lielisks veids, kā aiziet no ikdienas un nosacīti pārvilkt segu pār galvu:)

Didzis

Ko te vairs jaunu izdomāt - viss atbildēts pirms manis. Protams, brīdis, kad aptver, ka izdomātie varoņi sāk dzīvot savu, loģisku un mani pašu pārsteidzošu dzīvi.
llze
Vislielāko preku sagādā atklāsmes mirklis, kas atrisina visas līdz tam brīdim radušās problēmas stāstā. Protams, es ļoti priecājos arī tad, ja varoņi mani paķer aiz rokas un aizved galvu reibinošā ceļojumā, kuru es nemaz nebiju plānojusi.

Ellena

Tas brīdis, kad notikumi uzņem apgriezienus un varoņi sāk darboties paši uz savu roku, un es saprotu, ka nevis to visu izdomāju, bet pa durvju spraudziņu skatos Citā Pasaulē un pierakstu redzēto. Un brīdis, kad, tuvojoties beigām, pēkšņi visi puzles gabaliņi sakrīt vietās un pat visniecīgākās sākumā pieminētās detaļas iegūst jēgu. Tādēļ vien ir vērts rakstīt.
Laura

Visvairāk man patīk divas stadijas. Pirmā ir izdomas stadija -- teiksim, mēnesis pirms romāna iesākšanas, kad es staigāju pa dzīvokli un izprātoju, kāda būs romāna pasaule un varoņi. Otrā - diezgan vēlu procesā, kad viss sāk "iet kopā" un varoņi atdzīvojas un uzņem ātrumu, dodoties uz kulmināciju. Būtībā - radīšanas prieks, brīžos, kad radīt šķiet maldinoši viegli.

Toms

Piedzīvojuma izjūta un brīdis, kad feini atšķetinās viss, ko esmu samezglojusi. Tā arī gadās.:)

Linda
Kad izdos Lindas Nemieras grāmatu Kaķu lāsts?
Šis darbs varētu iznākt nākamā gada pirmajos mēnešos.
Kad iznāks Toma Kreicberga darbs? Nevaru viens agaidīt!
Mēļo, ka grāmatas atvēršana notiks 15. decembrī:)

Didzis

Mēļo pareizi:) - sīkāk par pasākumu ziņosim, tikko viss būs noorganizēts. Nu jau drīz!

Toms
Kas bija tas F&F darbs, kas jūs savaldzināja un piesaistīja šim žanram?
Bērnībā "Es - Robots" un "Marsiešu hronikas", vēlāk "Paši dievi", bet absolūtu punktu pielika Šeklija "Brīnumu koordinātas". Pēc tam ir izlasīts tik daudz, ka grūti kaut ko īpaši izcelt:)

Didzis

Varu pateikties žurnāliem "Zinātne un tehnika" un "Tehnika molodeži", kur turpinājumos publicēja fantastikas stāstus. Bet no gramatām, dabski, līderis ir E.Nortones "Sargasi kosmosā".
Ilze

Kad sešu gadu vecumā pirmoreiz iepazinos ar Tolkīna "Gredzenu pavēlnieku", sapratu divas lietas: pirmkārt, es gribu rakstīt grāmatas, un, otrkārt, ja rakstīšu, tad fantāzijas žanrā. Ir arī citi darbi, kas uz mani ir atstājuši neizdzēšamu iespaidu, bet GP ir pirmais un galvenais.
Laura

Mani F&F žanram piesaistīja slavenais Harijs Poters. Biju tik ļoti apsēsta ar grāmatām, ka aktīvi piedalījos fanklubā un pat savā dzimtajā pilsētas bibliotēkā izveidoju fileāli.:D Vēl, kad biju pavisam maza, mēdzu lasīt daudz šausmu stāstu.

Ellena

Manā gadījumā tas bija R.Holdstoka „Mitago mežs”. Mīlestība no pirmās rindiņas. Un pirmā grāmata, kuru lasīju pa riņķi vismaz desmit reizes .:)

Linda
Kuru ārvalstīs tapušo F&F darbu jūs noteikti rekomendētu tulkot un izdot latviešu valodā?
Kaut ko no Carol Goodman vai Lee Carroll. Tā ir fantāzija pieaugušajiem, bet autors/i spēj radīt ticamu pasauli un aprakstīt ārkārtīgi aizraujošus notikumus.

Ellena

Uz mani ļoti spilgtu iespaidu atstāja Maureen Johnson – "The Name of the Star" (Shades of London #1). Grāmata pusaudžiem, bet autore pamanījās izvairīties no parastajām klišejām (piemēram, romantiskā līnija nebija tik uzsvērta un salkana kā lielā daļā Young Adult grāmatu) un mani pārsteidza asprātīgais un dzīvais rakstīšanas stils. Turklāt ierasto vampīru, vilkaču un eņģeļu vietā figurēja spoki, ko uztvēru kā patīkamu pārmaiņu.
Laura

PIlnīgi visu no Šeklija un Željaznija "Amberas hronikas", Saimaka fantāzijas darbus, Harisona "Tērauda žurka", Andersona fantāzijas un vēl garu, garu, garu runidu darbu:)


Didzis

Pēdējā laikā manā redzeslokā ir nonācis Ben Aaronovitz ar savām „Rivers of London” un „Moon Over Soho”. Lielisks humors, fantastisks Londonas sadzīves atainojums un pavisam ikdienišķa mistika.:)

Linda
Kad būs konkursa "Kāds ir tavs fantastikas IQ?" rezultāti? :)
Mazliet pacietības, konkurss tikai vakar noslēdzās, drīz apkoposim.:)
Vai latviešu valodā vispār ir F&F?: Vai arī mums jāizstiek ar ārzemniekiem?
F&F Latvijā tikai tagad sāk atdzimt, turklāt visai spēcīgi:) Ja domājat vispār latvišun valodā izdotās F&F grāmatas, tad vismaz viena F - fantastikas - grāmatas pēdējo 50 gadu laikā ir iznākušas diezgan daudz. Otrs F - fantāzija - tikai tagad parādās. Ar to es domāju pēdējās pāris desmitgades:)

Didzis

Kā tad nu nav! Pēdējie gadi šinī lauciņā ir bijuši ļoti ražīgi! Daudz jaunu autoru un labu darbu. Es sevi pieskaitu pie viena no tiem.:) Ja tā turpināsies, pasaule drīzumā vaidēs – „vai tad F&F nav kādi citi rakstnieki kā tikai latvieši?”:D

Linda
Jautājums Didzim: Cik sanācis lasīt Jūsu rakstītos stāstus, jāsaka, ka esat labs stāstnieks, kas veiksmīgi spēj sapīt vienā stāstā reālo ar nereālo. Šajā sakarā nāk prātā divi citi piemēri par stāstniekiem - Umberto Eko Bodolīno un filmas "Lielā zivs"(Big Fish) galvenais varonis, kas katrs stāstīja visneiedomājamākos stāstus. Vai Jums ir gadījies lasīt šo grāmatu/ skatīt filmu? Ja "jā", vai spējat identificēties ar šo darbu varoņiem?
Diemžēl neesmu lasījis / redzējis, bet apsolu laboties:) Pusi dzīves esmu pavadījis Vecpibalgā un tur ar brīnumainiem stāstniekiem reiz bija pilni visi pakši:) Varbūt tā nav tā atbilde, ko gaidījāt, bet par stāstnieku mani padarīja Piebalgas gaiss:) Un lireratūras skolotāja, kurai veltīts Bohēmijas Zaglis.

Didzis
Kā var izdomāt varoņiem vārdus?
Manā gadījumā tas ir vienkārši. Es uzrunāju varoni (vai galvā, vai uz lapas) un vaicāju: Kā tevi sauc? Un man atbild.
Ja tomēr šāds variants neder, iesaku 200000(dot)com adresi.

Ellena

Īsti nezinu, kaut kā viņi paši nosaucas. Liela daļu stāstu atnāk pie manis sapnī un bieži vien tur ir arī varoņu vārdi. Dažkārt rakstīšanas gaitā kāds varonis nāk klāt, tad mazliet paprātoju, kāds vārds tam būtu piemērots. Patiesībā vārdu izdomāšana ir vieglākais rakstīšanas procesā:)

Didzis

Vārdi rodas nejauši, šad tad ir niķis atvasināt no sev pazīstamo cilvēku vārdiem. Šad tad varonis rakstīšanas procesā iegūst citu vārdu, tad daudz darba viņu pārsaukt it visās vietās, un worda funkcija "replace all" ne vienmēr strādā tā, kā iecerēts:)
Ilze

Manējie parasti jau pie manis atnāk ar jau gatavu vārdu, darbavietu, hobijiem u.c. informāciju, un man tur vairs nav nekādas teikšanas. Ja nu gadās, ka vārda vēl nav, tad lielākoties varonis man vismaz pasviež burtu, ar ko sākas viņa vārds. Tad dodos vai nu uz 20000-names(dot)com vai behindthename(dot)com, izbraucu cauri pāris sarakstiem, un voilà! Varonis nokristīts.
Laura

Jautājums īstenībā ir interesantāks, nekā pirmajā brīdī var šķist. Jā, protams, var vienkārši ņemt vārdus uz labu laimi no dazādām tautām, miksēt kopā un pieskaņot vajadzībām. Bet bieži, it īpaši mītiskā literatūrā, vērts izvēlēties varoņu vārdus ar rezonansi. Piemēram, romānā, kuru pašreiz rakstu, ir asa, ļoti ugunīga meitene - viņai vārdā Azar, kas radies no persiešu azer (uguns). Lasītājs to varbūt nezina, bet kulturālā rezonanse rodas. Tas it īpaši labi pielietojams fantāzijas un/vai bērnu literatūrā - Harija Potera pasaule pilna šādiem gadījumiem (Drako Malfojs, piemēram).

Toms

Sēdēt un domāt. Un domās pielāgot tēlam vārdu un sajust, vai vibrācijas sakrīt. Šis ir ļoti radošs process, kuram receptes nav.

Linda

Vārdi ir ļoti garšīgi mirkļi rakstnieka darbā, tie taču tik daudz izsaka! Piemērām arī izcelsmi, raksturu, noskaņojumu. LABOS DRAUGOS, piemērām, man uznāca vēlme visiem skolotājiem nosaukt vārdus, kuri sākas ar O, jo tas šķita smieklīgi. Ne jau viens pats Ozols būtu smieklīgs, bet ja ir Ozols, un Odernieks, un Opapa, un Oberhausens, tad jau sāk būt pasmieklīgi. Robotiem ir ļoti apzināti izvēlēti vārdi - nosaukums vienai līnijai piemērām ir AM1, jo tas franciski izskatās kā AMI, vai - vārds draugs franču valodā. Ar nolūku iedevu meitenei ari nenormāli garu vārdu, lai tai arī jācieš dēļ vārda, tāpat kā Emīlam. Baņuta
Cik pilsdpalvas iztērējat gada laikā?
Neesmu saskaitījusi, bet, tā kā rakstu tikai datorā, tad jāsaka, ka darba laikā iztērēto pildspalvu skaits būtu ļoti neliels.

Ellena

Ar roku nerakstu jau kopš 1987. gada, jo manu rokrakstu nespēj salīsīt neviens, arī es:) Pildspalvas netērēetos nemaz, ja tās regulāri nepazustu, tādēļ kādas desmit pa gadu iztērējas.

Didzis

Rakstniecībai - nevienu (rakstu datorā), pildspalva tiek izmantota ja nu kāda steigā uzmesta piezīmei, ja kāda spoža ideja ienāk prātā aplam nepiemērotā brīdī - darba laikā.
Ilze

Tā kā rakstu tikai ar roku, tad pat bail skaitīt! Esmu ievērojusi, ka, intensīvi rakstot, mēnesī vien aiziet vismaz divas lodīšu pildspalvas, tā nu gada laikā vairāk par 20 būs.
Laura

Iztērēju – 0,1 (jo pārsvarā rakstu ar datoru un pierakstu telefonā). Pazaudēju – 50 (rodas aizdomas, ka manā mājā mitinās kāds pildspalvmīļotāj-rūķītis).

Linda

Maz pildspalvas, daudz tintes, pārāk daudz papīra. Man vajag skatīties uz drukātās lapas lai patiešām saprast, kas jālabo. Baņuta