stāmerienas muiža

 

Ieteikt
 4

Stāsti

Astra

No vēstures

0 komentāri 27. feb 2010 22:10
Stāmerienas muižas apbūve, salīdzinot ar daudzām citām Latvijas muižām, ir samērā jauna. Tā sākusi veidoties tikai 19. gadsimtā. Pirms tam Stāmeriena ilgu laiku bijusi Vecgulbenes muižas pusmuiža. 1802. gadā Vecgulbenes muiža kļuva par fon Volfu dzimtas īpašumu. Muižas pirmajiem īpašniekiem  -  Joha…

Runā

Šis profils vēl nav runājis.

    Par šo profilu

    Stāmerienas muiža un pils. Pie Stāmerienas ezera 1765. gadā dibināta Vecgulbenes muižai piederošā Stāmeres pusmuiža ar dzirnavām un krogu. 1809. gadā tā kļuva par patstāvīgu muižu, kuras pirmais īpašnieks bija barons Johans fon Volfs.
    Mūra pils Stāmerienas muižā celta 1820-tajos gados un vēlāk vairakkārt pārbūvēta. 1905. gada revolūcijas laikā Stāmeriena bija nozīmīgs nemiernieku centrs un šo cīņu laikā revolucionāri Stāmerienas pili nodedzināja. Kā vēsta vējrādis pils tornī, tā atjaunota 1908. gadā. Pils arhitektūrā vērojamas historisma stilu iezīmes. Ap pili ir 28,4 ha liels ainavu parks. Tas veidots pēc t.s. vēdekļveida principa, kurā ainavu perspektīvas iziet no viena kompozīcijas centra. Parkā sastopamas vairākas eksotiskas koku sugas: Eiropas lapegle, balzama un Sibīrijas baltegle, duglāzija u.c. No rietumiem un ziemeļrietumiem parku ieskauj Stāmerienas ezers, bet dienvidos tam piekļaujas Pogas ezers. Abus šos ezerus savieno kanāls, kas tek cauri parkam.

    Kontakti Vairāk »

    • Stāmerienas pils Vecstāmeriena, Stāmerienas pagasts, Gulbenes rajons LV-4406 Latvija