RCB apmeklē praktikantes no Moldovas
17 attēli • 7. nov 2022 16:59
Starptautiskā sadarbības projekta “EU4Dialogue: mazināt plaisas ar kultūras un izglītības palīdzību” (“EU4Dialogue: improving exchanges across the divide through education and culture”) ietvaros Rīgas Centrālo bibliotēku (RCB) apmeklēja divas bibliotekāres no Moldovas – Elena Voițeniuc no Baltu pilsētas “E. Coșeriu” bibliotēkas un Cristina Dicusar no Kišiņevas pilsētas “BPHasdeu” bibliotēkas. Viņā...VairākStarptautiskā sadarbības projekta “EU4Dialogue: mazināt plaisas ar kultūras un izglītības palīdzību” (“EU4Dialogue: improving exchanges across the divide through education and culture”) ietvaros Rīgas Centrālo bibliotēku (RCB) apmeklēja divas bibliotekāres no Moldovas – Elena Voițeniuc no Baltu pilsētas “E. Coșeriu” bibliotēkas un Cristina Dicusar no Kišiņevas pilsētas “BPHasdeu” bibliotēkas. Viņām tika organizēta prakse vairākās RCB filiālbibliotēkās.
7. novembrī kolēģes no Moldovas kopā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centra speciālisti Kristīni Deksni apmeklēja Rīgas Centrālo bibliotēku Brīvības ielā 49/53, kur tikās ar RCB direktori Dzidru Šmitu un RCB direktores vietnieces p.i. Vinetu Baško. RCB Pieaugušo literatūras nodaļas (PLN) galvenā bibliotekāre Daniela Šterensus vadīja ekskursiju par Rīgas Centrālo bibliotēku Brīvības ielā 49/53, ēkas 2., 6. un 7. stāvā, stāstot par PLN piedāvātajiem pakalpojumiem. Moldovas kolēģes interesējās par bibliotēku informācijas sistēmu ALISE, kā arī par RCB datubāzēm – elektronisko kopkatalogu un novadpētniecības datubāzi. Uzmanību saistīja arī bibliotēkas krājuma tematiskais izvietojums un marķējums. RCB Bērnu literatūras nodaļas (BLN) vadītāja Natālija Hološa stāstīja par sadarbību ar tuvējām skolām un bērnudārziem, rīkojot pasākumus un izstādes.
RCB PLN galvenā bibliotekāre Daniela Šterensus pavadīja viešņas uz RCB Čiekurkalna filiālbibliotēku (Čiekurkalna 1. līnijā 64), kur vadītāja Aija Namavīra stāstīja par RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkas veiksmīgo sadarbību ar Čiekurkalna attīstības biedrību un vietējo kopienu, kas enerģiski iesaistās bibliotēkas dārza iedzīvināšanā, gan to sakopjot, gan organizējot dažādas kultūras aktivitātes. Moldovas bibliotekārēm īpaši interesēja novadpētniecības darba joma, kurā kā inovatīva pieeja un laba ideja, ko pārņemt savā turpmākajā darbā, viņu skatījumā bija RCB filiālbibliotēku organizētās literārās pastaigas pa bibliotēkas tuvējo apkaimi.
Pēc RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkas apmeklējuma tika apskatīts RCB Ārējais apkalpošanas punkts Rīgas patversmes Dienas centrā Katoļu ielā 57, kur RCB filiālbibliotēkas “Rēzna” darbinieki nodrošina bibliotēkas pakalpojumus dienas centra apmeklētājiem. RCB filiālbibliotēkas “Rēzna” vadītāja Natālija Petrāne pastāstīja par dienas centra darbību un bibliotēkas būtisko nozīmi centra apmeklētāju dzīvē. Moldovas bibliotekārēm ārējo apkalpošanas punktu pakalpojums bija jaunums, kas raisīja daudz jautājumu. Tika apspriests sociāli atbildīgais darbs, ko veic bibliotekāri.
11. novembrī kopā ar RCB Torņakalna filiālbibliotēkas vadītājas p.i. Inesi Ruskuli tika apmeklēta RCB Imantas filiālbibliotēka, kur vadītāja Nataļja Minajeva iepazīstināja viešņas ar bibliotēku un tās darbību. Īpašs ir RCB Imantas filiālbibliotēkas telpu plānojums – dažādos līmeņos, plašs un pārskatāms. RCB Imantas filiālbibliotēka, tāpat kā citas RCB filiālbibliotēkas, ir ģimenes bibliotēka, kur liela uzmanība tiek pievērsta darbam ar bērniem, rīkojot dažādus pasākumus un aktivitātes, kā arī iesaistoties projektos.
RCB Āgenskalna filiālbibliotēka Eduarda Smiļģa ielā 46 ir šobrīd jaunākā RCB filiālbibliotēka, kas tika atvērta šī gada 21. aprīlī. RCB Āgenskalna filiālbibliotēkas vadītāja Sanita Goldšmite uzsvēra, ka, lai gan bibliotēkas telpas nav lielas, tomēr katrs telpas stūrītis plānots racionāli un funkcionāli, koptēlā iegūstot vienlaikus profesionālu un arī mājīgu noskaņu, kas aicina uzkavēties bibliotēkā.
14. novembrī kopā ar RCB Bibliotēku dienesta galveno eksperti bibliotēku jomā Santu Mūrnieci tika apmeklēta RCB filiālbibliotēka “Vidzeme”, kuras vadītāja Antra Spura izrādīja bibliotēkas telpas un stāstīja par bibliotēkas attīstību kopš 1926. gada un šī brīža aktualitātēm. Moldovas bibliotekāres pārsteidza ēkas plašums un īpašā aura – latvisko dzīvesziņu apliecinošās literatūras un mākslas izstādes, kā arī novadpētniecības un periodikas lasītavās jaušamais lepnums par bibliotēkas vēsturi.
Rīgas Centrālā bibliotēka un tās dažādās filiālbibliotēkas bija interesanta un noderīga prakses vieta Moldovas bibliotekārēm, ļaujot iepazīt Latvijas lielāko publisko bibliotēku tīklu un rodot idejas turpmākajam darbam, atgriežoties Moldovā.
Foto: RCB Bibliotēku dienesta galvenās ekspertes bibliotēku jomā Daina Ģeibaka un Santa Mūrniece, RCB Torņakalna vadītājas p.i. Inese Ruskule