Kristībām un kāzām

Oficiālā lapa
Ieteikt
 565

Jaunumi

Lasīt senākus ierakstus

Latviskās tradīcijas kristībās.

Latviskās tradīcijas

Mūsdienās nacionālās tradīcijas un kristīgie rituāli bieži vien ir sajaukušies un pārklājas viens ar otru, savstarpēji integrējot tradīcijas. Līdzīgi kā kristīgajai baznīcai, senatnē latviešiem mazuļa pirmie svētki bijuši krustabas, kad jaundzimušajam dots vārds. Svinības notikušas apmēram devītajā dienā pēc dzimšanas, ilgušas vairākas dienas, un to ietvaros tikuši veikti dažādi rituāli. Galvenie dalībnieki: krustvecāki - kūmas un mazulis - pāde. 
Atšķirībā no mūsdienām, kad parasti bērniņš tiek kristīts baznīcā, krustabas notika dabas svētvietā, ko dēvēja par Māras svētnīcu, Māras krusts bija tradicionāla krustabu simbolika. 
Krustvecāki uz svētkiem vilka greznas drēbes - lai krustbērnam bagāta dzīve. Apģērbs bija, cik iespējams, rakstains - lai mazulis aug par lielu lasītāju un rakstītāju. Tradicionālas dāvanas bija maize - veselībai, nauda - bagātībai, grāmata - gudrībai. 
Krusttēvs krustbērnam dāvināja naudu, krustmāte - apģērbu. Krustvecāki arī bija tie, kas kāra šūpuli. Krustabu svētki bija jautri ar dančiem un bagātīgu mielastu.

20 idejas dāvanām kristībās


Bieži krustvecāki un viesi cenšas sagādāt krustbērnam dāvanu, kas ne tikai glabātu atmiņas par šo svētku dienu, bet būtu noderīga lieta kristīgā audzināšanas gaitā. 
Lūk, 20 idejas dāvanām kristībās...

* Tērps kristāmajam bērnam;
* Ķēdīte ar krustiņu; 
* Sudraba vai apzeltīta karotīte ar bērna vārda gravējumu;
* Sudraba vīna kauss un šķīvītis (simbolizējot Sakramenta trauku);
* Rokas sprādze; 
* Sudraba kuloniņš ar iegravētu vēlējumu;
* Vērtslietu kastīte;
* Svece; 
* Bībele;
* Bībele bērniem (ar attēliem);
* Rožukronis;
* Foto albums;
* Foto rāmītis;
* Balts spilvens ar kristību simbolizējošu motīvu (piemēram, eņģeli);
* Balta kristību sedziņa;
* Mīkstā rotaļlieta (piemēram, balts jēriņš);
* Eņģeļa statuete no stikla;
* Sudraba grabulītis ar gravējumu;
* Krusts (paredzēts piestiprināšanai pie sienas);
* Porcelāna šķīvis ar kristāmā bērna attēlu un vēlējumu kristāmajam

Runā

    Kristību forma mainās - saturs paliek.

    Mazuļa kristības daudzās ģimenēs tiek uzskatītas par nozīmīgākajiem svētkiem bērniņa pirmajos dzīves gados. Tās balstītas uz īpašiem rituāliem un noteikumiem, kas dažādu konfesiju baznīcās nedaudz atšķiras.

    Sagatavošanās darbi

    Vēlmē parūpēties ne tikai par atvases materiālo, bet arī garīgo labklājību aizvien biežāk bērniņu kristīt izvēlas arī vecāki, kuri ikdienā nav regulāri baznīcas apmeklētāji vai izteikti reliģiozi cilvēki. Bet, tā kā tieši reliģiskais faktors ir kristību būtiskākais aspekts, visticamāk, vecākiem, kas paši nav kristīti, nāksies vispirms iziet iesvētes mācību un kristīties - tas jāņem vērā, plānojot mazuļa kristību datuma izvēli. Ir draudzes, kurās kristības veic svētdienas dievkalpojuma laikā, bet dažviet notiek īpaši kristību dievkalpojumi, kuros tiek kristīti visi mazuļi, kas noteiktā laika periodā pieteikušies šiem svētkiem.

    Kristības var iekļaut kādu citu nozīmīgu svētku periodā, piemēram, kristot bērniņu Ziemassvētkos, vai arī veidot kā tradīcijām bagātus ģimenes svētkus, pēc kristību rituāla baznīcā turpinot svinības kā dārza svētkus vai mielastu ģimenes un draugu lokā.

    Lai kristītu mazuli, nepieciešams pieteikties izvēlētajā draudzē, vecākiem doties uz sarunu pie mācītāja, kurā vajadzēs informēt par savu un iecerēto bērna krustvecāku reliģisko piederību, kā arī iesniegt mazuļa dzimšanas apliecības kopiju - bērna kristības tiek reģistrētas draudzes kristību reģistrā. Ja kristāmais bērniņš jau sasniedzis skolas vecumu, viņam nāksies apmeklēt svētdienas skolu un pašam apgūt kristīgos pamatprincipus.

    Filmēt un fotografēt rituāla norisi atļauts visās baznīcās, tikai vēlams brīdināt svinīgo mirkļu iemūžinātāju savu darbiņu veikt, cik iespējams, neuzkrītoši, lai netraucētu svinīgo gaisotni.

    Kristības ir bez maksas, bet vēlams dot ziedojumu baznīcai - katrai ģimenei pēc iespējām un ieskatiem par tā lielumu.

    Dažādās konfesijas.

    Luterāņu konfesijās mazuļus parasti mēdz kristīt agrā vecumā - pirmajā dzīves gadā. Luteriskajā baznīcā bērnu var kristīt tie vecāki, kas paši ir luterāņi (vai viens no vecākiem). Krustvecāki kristāmajam nav obligāti nepieciešami, bet, ja tie tiek izvēlēti, tad arī viņiem jābūt luterāņiem.

    Katoļu baznīcā arīdzan ir prasība, ka kristāmā vecākiem pašiem jābūt kristītiem katoļiem. Vēlams, lai vecāki būtu arī laulājušies katoļu baznīcā, taču tā nav obligāta prasība. Mazulim vajadzīgi krustvecāki - kristīti katoļi. Izņēmuma kārtā var būt tikai viens krustvecāks.

    Pareizticīgo konfesijas tradīcijas paredz, ka mazulis var tikt kristīts ne ātrāk kā 40 dienu pēc dzimšanas. Ja vecāki ir kristīti, krustvecāki nav nepieciešami. Taču, ja vecāki paši nav kristījušies, krustvecāki ir obligāti, turklāt piederīgi pareizticībai. Krusttēvs un krustmāte nedrīkst savā starpā būt asinsradinieki. Iespējams iztikt tikai ar vienu no krustvecākiem - meitenei tā būtu krustmāte, puisītim - krusttēvs.

    Par šo profilu

    Tiek gatavoti adītī,šūti,tamborēti kristību tērpii.Piedāvājumā arī sedziņas,spilventiņi un dažādi aksesuāri kristībām.Apģērbi ,,Endzi-baby,,skatāmi un pasūtām iarī http://www.draugiem.lv/endzi.ucoz.lv/

    Kontakti Vairāk »

    KĀ VEIKT PASŪTĪJUMU.

    Pasūtījumus var veikt E-VEIKALĀ ,ja pieejamam tērpam nav nepieciešamais izmērs,nokopēt linku un atsūtIt vēstulītē, vai nosūtot uz larucis2@gmail.com.(flower)
    Zvanīt var jebkurā laikā un dienā  20007325:)

    Svētku etiķete kristībās..

    Apģērbs. Kaut arī mūsdienās nav stingru prasību attiecībā uz apģērbu, kādā kristāmais bērniņš un viņa radinieki dodas uz baznīcu, tradicionāli mazuli ģērbj gaišās drēbēs. Līdz gada vecumam gan puisītim, gan meitenītei mēdz vilkt baltu, garu kleitu, vēlāk - zēnam gaišu uzvalku. Pareizticīgie nereti kristību krekliņu glabā kā nozīmīgu relikviju visu mūžu. Kristību laikā mazuļa galviņu apslaka ar ūdeni, tāpēc ieteicams paņemt līdzi cepuri, ko mazulim pēc rituāla uzlikt, lai viņš neapaukstējas.

    Dāvanas. Kristībās parasti dāvina dāvanas ar simbolisku nozīmi un tādas, kas kā vērtības glabājamas visu dzīvi - juvelierizstrādājumus, gravētas sudrablietas, Bībeli, jubilejas monētas un tamlīdzīgi. Parasti kristāmajam bērniņam krustvecāki dāvina krustiņu. Pirms dāvināšanas var palūgt mācītājam to iesvētīt. 
    Jāatceras, ka baznīcā netiek akceptētas rotas un suvenīri ar horoskopa zīmēm un citiem tā saucamajiem pagāniskajiem simboliem. 

    Svinības. Pēc kristībām baznīcā parasti seko svinības, tad arī notiek apdāvināšanās. Kristību svinības var turpināt gan mājās un piknikā, gan kafejnīcā vai viesu namā - stingri rituāla ierobežojumi darbojas tikai baznīcā. 

    Ciemiņi. Cik daudz cilvēku aicināt uz kristībām - atkarīgs no ģimenes vēlmēm un materiālajām iespējām. Vismaz baznīcā ierašanās netiek liegta nevienam. 

    Mielasts. Svinību galdu parasti klāj gaišos toņos, tādus izvēlas arī ēdienus.

    ,,ENDZI-BABY,,



    Savu kolekciju sāku veidot 2008.gada novembrī un turpinu joprojām to darīt ar lielu iedvesmu.

    Vēlos sagādāt prieku arī citām māmiņām, lai mazuļiem būtu kāds jauks, kvalitatīvs, rokām darināts ,oriģināls darbiņš, jo arī Jūsu mazulīši ir pelnījuši ko īpašu.
    Katrs gatavotais darbiņš ir darināts īpaši, ar izdomu.

    Gatavoju arī pēc individuāli izvēlētiem modelīšiem.Gatavoju pūriņus jaundzimušajiem, kristību tērpus, kostīmiņus, kleitiņas, sedziņas, kā arī dažādus ekskluzīvus modelīšus.

    Darbiņi tiek gatavoti no visdažādākajām dzijām,vilnas, pusvilnas, kokvilnas, lina un speciāli piemērotām jutīgai un alerģiskai mazuļa ādiņai.Gatavoti tiek tikai kvalitatīvi darbiņi no kvalitatīvām dzijām.

    Produkciju var iegādāties no gataviem darbiņiem kas redzami attēlos, vai pasūtot atsevišķi sev tīkamāku (materiālu, toni, rakstu, lielumu).

    Piegāde pa pastu, vai kā vienojamies paši.

    Patīkamu sadarbību!(flower)