Biogrāfija

"Sīpolu" radošā darbība sākas 1974. gada beigās. Sākuma posms norit Tukuma Kultūras namā, kur grupa sapulcējas pēc Jāņa Macarovska iniciatīvas. Komponista Viļņa Šmīdberga (elektroērģeles, klavieres, balss) vadībā muzicēšanai apvienojās Ivars Baltruns (ģitāra), Aiva Brauna (balss), Tamāra Krauze-Kanberga (balss), Jānis Macarovskis (sitamie instrumenti), Jānis Mežinieks (basģitāra, balss), Valērijs Razdobrejevs (ģitāra, balss), Mārtiņš Jauģietis (flauta), kā arī Atis Tomsons, Voldemārs Kokins un Guntis Veisbergs (tehniskā puse). Nedaudz vēlāk Mežinieku īslaicīgi nomaina gan Juris Garbovskis (basģitāra, alta vijole), gan Juris Sējāns (basģitāra, balss), bet tad no Bauskas Šmīdbergs atved Niku Matvejevu (basģitāra, balss). Tā laika repertuāru pamatā sastāda Vilņa Šmīdberga skaņdarbi, kā arī vairākas Gunāra Šimkusa dziesmas.

1978. gadā grupai pievienojas komponists Mārtiņš Brauns (klavieres, taustiņinstrumenti, balss), kura tālākā vadībā "Sīpoli" izveidojas par vienu no visu laiku visspilgtākajām latviešu rokgrupām. Mārtiņš izdomā arī grupas nosaukumu - "Sīpoli". Pēc kāda laika Vilnis nolemj pievērsties nopietnās mūzikas kompozīcijai un no grupas aiziet. Nedaudz vēlāk no grupas aiziet Tamāra un Valērijs, bet Jāni pie bungām nomaina Juris Helvigs (sitamie instrumenti, trompete). Darbībai Tukuma Kultūras namā seko grupas "materiālās bāzes" radīšanas periods, pāris gadus pavadot Jūrmalas restorānā "Jūras Pērlē". 1980. gadā " Sīpoli" sekmīgi piedalās pirmajā PSRS rokfestivālā "Tbilisi 80". Tam seko neilgs mēģinājumu posms Poligrāfiķu kultūras namā Rīgā, kur "Sīpoliem" uz neilgu laiku pievienojas Līga Beķere (balss), un kur tiek izveidots pilns koncertrepertuārs.

"Sīpolu" turpmākie un raženākie gadi paiet kopsaimniecībā "Mārupe". Par ko īpaša pateicība pienākas saimniecības reālajam vadītājam Anatolijam Čiščakovam (viņa atbalsts, tai skaitā cīņā ar padomju aizliedzējierēdņiem "kultūras" ministrijā un filharmonijā, bija nenovērtējams), un protams - visai "Mārupes" draudzīgajai saimei. Šī perioda sākumposmā nomainās ģitāristi - Ivara vietā spēlēt ģitāru nāk Aivars Gudrais, bet vēl pēc dažiem gadiem Juri pie bungām nomaina Tālis Gžibovskis. Grupai pievienojas elektroniķis-gaismu mākslinieks Pēteris Apse. Kas tik tai laikā nav sadarbojies un piedalījies "Sīpolu" pasākumos, pat Juris Kulakovs ir pūtis tauri ! Grupa savā darbībā orientējas uz koncertdarbību, izmanto tikai oriģinālas, pašu radītas kompozīcijas, īpašu uzmanību pievēršot koncertdramaturģijai un izsmalcinātiem muzikālajiem, tembrālajiem un dinamiskajiem aranžējumiem, nestandarta risinājumiem, kā arī īpašai koncertskaņas kvalitātei. Tiek radīta īpaša tautas dziesmu programa ģeniālajam Edgaram Liepiņam, kuru LPSR "kultūras" ministrija aizliedz. Izbraukāta tiek Latvija, Lietuva, "Sīpoli" uzvar praktiski visos festivālos kur vien piedalās, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Maskavā, un citur. Pabūts tiek pat Āfrikā ;)

Grupas darbības pēdējā posmā no tās aiziet Mārtiņš un Aivars, bet viņu vietā nāk multiinstrumentālists, komponists un aranžētājs Raimonds Macats (taustiņinstrumenti, čells, mutes harmonikas, balss) un Vīgants Murelis (ģitāra), kā arī nu jau pastāvīgi pievienojas Normunds Šnē oboja, ģitāra), turklāt vairākās funkcijās, ieskaitot skaņu inženiera darbu !

Īsti kvalitatīvu studijas ierakstu "Sīpoliem" nav, jo tai laikā LPSR studijās nebija atbilstošu iekārtu, kā arī bija jūtama ievērojama pretdarbība "Sīpolu" aktivitātēm. Neliels izņēmums ir sasteigta Latvijas radio studijas sesija "Pēc-Brauna" periodā 1986.gadā, kad LR tikko bija parādījušās pirmās modernās ierakstu ierīces, un 1988.gadā "Livonijas hronikas" LR studijā veiktais dzīvais koncertieraksts. Pamazām sāku tos ievietot, bet to daudzceļu oriģināli Latvijas radio diemžēl ir iznīcināti kopā ar daudziem citiem vērtīgiem tā laika ierakstiem. "Melodijā" ierakstītās divas vinila skaņu plates protams ir dokumentālas, bet tā laika "Melodijas" limitēto tehnisko iespēju, ierobežotā studijas laika, kā arī citu iemeslu dēļ tās tomēr neatspoguļo tā laika "Sīpolu" īstās kvalitātes un skanējumu.

Laika gaitā "Sīpolos" darbojušies Vilnis Šmīdbergs (elektroērģeles, klavieres, balss), Ivars Baltruns (ģitāras), Aiva Brauna (balss), Juris Garbovskis (basģitāra, alta vijole), Mārtiņš Jauģietis (flautas), Tamāra Krauze-Kanberga (balss), Ingvars Leitis (balss, ģitāra), Jānis Macarovskis (sitamie instrumenti), Niks Matvejevs (basģitāras, ģitāras, taustiņinstrumenti, balss), Jānis Mežinieks (basģitāra, balss), Valērijs Razdobrejevs (ģitāras, balss), Juris Sējāns (basģitāra, balss), Atis Tomsons (skaņa), Guntis Veisbergs (skaņa, menedžments), Mārtiņš Brauns (klavieres, taustiņinstrumenti, balss), Juris Helvigs (sitamie instrumenti, trompete), Aivars Gudrais (ģitāras, klarnete, balss), Voldemārs Kokins un Pēteris Apse (elektronika, gaismas), Tālis Gžibovskis (sitamie instrumenti, perkusijas, klavieres, balss), Raimonds Macats (taustiņinstrumenti, mutes harmonikas, čells, balss), Vīgants Murelis (ģitāras) un Normunds Šnē (oboja, ģitāra, skaņa).

Ar "Sīpoliem" sadarbojušies un tiem palīdzējuši Leonīds Aleksejevs, Juris Voss, Dailes Zigis, Gints Guks, Uģis Rūķītis, Kārlis Rūtentāls, Ivars Vīgners, Laimdota Kalniņa, Aldis Priednieks, Normunds Deinats, Anrijs Krenbergs, Jānis Dreiže, Edmunds Zālīte, Uģis Brikmanis un Artjemijs Troickis.

"Sīpolu" kā grupas aktīvā darbība pakāpeniski beidzas 80-to gadu pašā nogalē. Pirmsākumos repertuārs balstījās uz Viļņa Šmīdberga un dažiem Gunāra Šimkusa skaņdarbiem, vēlāk pilnībā uz Mārtiņa Brauna kompozīcijām, bet darbības beigu posmā uz Nika Matvejeva un Raimonda Macata garadarbiem.

Vēlākā "Sīpolu" dalībnieku darbība sadalās daudzos virzienos, tiem pat pagrūti izsekot. Kori, orķestri, opera, kino, teātri, izglītība, kompozīcija, aranžēšana, dalība dažādos muzikālos formējumos un pasākumos.

Nozīmīgākie darbi:

Šmīdberga periods (1975-1978):

- Vilņa Šmīdberga dziesmas
- Gunāra Šimkusa dziesmas

==========

Brauna periods (1978-1986):

- "Kukušu balādes" ar Marcēlija Martinaiša / ? vārdiem
- Dziesmu cikls ar Viļa Plūdoņa vārdiem
- Dziesmas no kinofilmas "Spēle" ar Jāņa Petera vārdiem
- "Skumjie blūzi" ar Lengstona Hjūza / Olgas Lisovskas vārdiem
- "Odas skorpionam" ar Ojāra Vācieša vārdiem
- Dziesmas izrādei "Liela brēka, maza vilna" ar ? vārdiem
- "Alberts" ar Harija Gulbja vārdiem
- "Mauglis" ar Ulda Bērziņa vārdiem
- Dziesmu cikls ar Ojāra Vācieša vārdiem
- "Suns un kaķe" ar Jāņa Raiņa vārdiem
- "Sirano de Beržeraks" ar Jāņa Petera vārdiem
- Edgara Liepiņa programa - tautas dziesmu apdares un 4 dziesmas ar Jāņa Petera vārdiem - pado(u)mju(o) ierēdņu aizliegta un nerealizēta...

==========

"Pēc-Brauna" periods (1986-1988):

- Nika Matvejeva dziesmas ar Jāņa Petera vārdiem
- "Zirgu cikls" - Niks Matvejevs ar Imanta Ziedoņa vārdiem
- „Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām” - Niks Matvejevs ar Vizmas Belševicas vārdiem
- Raimonda Macata dziesmas

* 2001.gadā "Sīpoli" kopā Julgī Stalti piedalās arī Rīga-800 pasākumā - ekskluzīvā koncertā Doma laukumā. Atradies arī nedaudz video no šī pasākuma:
http://www.youtube.com/watch?v=Bd_6JWRFa9Q

"Sīpolu" kopdarbība atkal atjaunota 2008. gadā, bet koncertdarbība - tā paša gada 18. novembrī, turklāt paplašinātā sastāvā (divas ģitāras, divi bungu komplekti & perkusijas), un piedaloties vairāku paaudžu mūziķiem. Diemžēl pagaidām nepiedalās Aiva Brauna, kuru cenšas aizvietot Ieva Sutugova, Indra Kļimoviča un Zane Gudrā. Grupa sniedz retus, ekskluzīvus koncertus, dažādos sastāvos reizem piedalās dažos festivālos, bet pamatā darbojas savam priekam. Ir iznācis 2008.gada dzīvā koncerta DVD. Grupa cer pamazām ierakstīt savu (simtos skaitāmo) dziesmu repertuāru īstā studiju kvalitātē. Tādēļ vien laikam nāksies vispirms savest adekvātā kārtībā kādu no Rīgas studijām ;)

Patreizējais "Sīpolu" sastāvs:

Mārtiņš Brauns - klavieres, taustiņinstrumenti, balss
Ivars Baltruns - ģitāra
Aivars Gudrais - ģitāra, balss
Zane Gudrā - balss
Tālis Gžibovskis - sitamie instrumenti, perkusijas
Juris Helvigs - sitamie instrumenti
Niks Matvejevs - basģitāra, balss
Ieva Sutugova - balss
un
Guntis Veisbergs - skaņa

Pievienoti autentiski, nerestaurēti koncertu un mēģinājumu demo ieraksti no 80-tajiem gadiem, tāpēc lūdzu nekritizēt par audio kvalitāti. Vispirms jātiek galā ar vēsturi... Savulaik ļāvām koncertus rakstīt jebkuram gribētājam. Tagad labprāt gribētu kautko arī dabūt atpakaļ, kaut vai digitālas kopijas veidā ;)
Rakstiet ja kas saglabājies ! Varbūt ir arī kāds video ?

Vēl pievienoti arī daži nemiksēti "Mēness poēmas" koncertierakstu (Dailes teātrī, Rīgā, 3.VI.2009., un "Arēnā", Rīga, 18.XII.2009.) fragmenti.

Pēdējie jaunumi - ir atradušies "Pēc-Brauna" perioda LR studijas ieraksta oriģināli un arī kvalitatīvs "Livonijas hronikas" 1988.gada dzīvā koncerta LR studijā ieraksts.

Dalībnieki

TOP dziesma

Tuvākie pasākumi

Atvērt jaunā logā

Mūzika

Uzaicini sekot mūziķa profilam