Robotika LV

 

Ieteikt

Robotikas vēsture

Pirmās robotikas sacensības

2007.gada 27. un 28. martā Rīgas Tehniskās universitātes Lielajā aulā norisinājās Latvijā vēl nebijis projekts – Robotika 2007, kura ietvaros ikvienam bija iespēja apskatīt pirmās robotikas sacensības Latvijā, zinātņu izstādi "Zinātne – radoši un interesanti", kā arī piedalīties zinātņu un tehnoloģiju forumā "Zinātne un bizness". Robotikas sacensībās savu meistarību rādīja studenti no dažādām Latvijas augstskolām un skolēni no tehniskās jaunrades centriem.

Sacensību disciplīna bija līnijas sekotāji roboti.

gal_112502812_middle

Robotikas sacensības inovāciju arēnas 2007 ietvaros

Līnijsekotāju robotu sacensībās piedalījās 15 komandas ar pavisam 17 robotiem. Šīs disciplīnas uzdevums bija izbraukt pēc iespējas ātrāk 3 apļus pa trasi, kas ir veidota no melnas līnijas uz balta fona. No startējušajiem robotiem veiksmīgi finišēja seši. Uzvarētāji - 1.vietu ieguva divas komandas, kuru laika starpība bija ļoti niecīga: komanda „Laidars” ar robotu „KTTK Lops” un komanda „Rikmantehwi” ar robotu „Urmas”. 2.vieta ir komandai ”Windsurfers” ar robotu „LineJet” un 3.vieta - komandai ”PROFI”ar robotu „HAMSTER”. 1. vietu skolēnu vidū ieguva komanda „RSP” ar robotu „R2”.

Sumo robotu sacensībās norisinājās cīņa starp sešiem robotiem. Šīs disciplīnas uzdevums bija, gluži kā japāņu sumo cīņās, izgrūst pretinieku no sacensību apļa. Sīvā cīņā 1.vietu ieguva komada „Laidars” ar robotu „Krabis”, 2.vieta komandai „RK-1” ar robotu „Resnais” un 3.vieta komandai „RK-1 ar robotu „H6”.

Robotikas sacensību II kārtā piedalījās arī viesu skolēnu komanda no Lietuvas. Kā arī paraugdemonstrējumus robotikas sacensību pārtraukumā rādīja viesi no Igaunijas- Tallinas Tehniskās universitātes studenti - robotu, kas uztver siltumstarojumu.


gal_112502814_middle

Robotika 2008

Zinātnes un tehnoloģiju dienas Robotika 2008 notika 15. aprīlī Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsala, Rīgā.

Robotu sacensības notika četrās disciplīnās - līnijas sekotāji bez un ar šķērsli, 3 kg sumo un Roomba sumo roboti. Dalībnieki tika iedalīti klasēs - skolēnu, studentu un inženieru. Sacensību laureāti apkopoti tabulā zemāk.

Paralēli izstādei notika tehniskās jaurades darbnīcas un zinātnes (Rīgas Skolēnu pils darbnīca jaunākajiem censoņiem un Robotino programmēšanas darbnīca pieredzējušajiem) un tehnoloģiju izstāde, kurā piedalījās 20 uzņēmumi un izglītības iestādes.


gal_112502779_middle

Baltijas sumo robotu otrās sacensības 

Tallinā

2009.gada 4. aprīlī Tallinas Tehniskajā universitātē norisinājās otrās Baltijas sumo robotu sacensības, kurās dalību ņēma 35 roboti trīs sacensību klasēs – 3 kg, mini un Roomba sumo. Divi kausi aizceļoja uz Lietuvu, viens – palika Igaunijā, bet latviešiem – divas bronzas godalgas.

3 kg sumo klases robotu cīņas parasti ir visinteresantākās, arī robotu izmaksas ir lielākās – mērāmas vairākos simtos latu. Dalību šajā disciplīnā ņēma 5 roboti, daži no tiem bija uzlaboti iepriekšējo sumo robotu sacensību dalībnieki, kā arī divi no Latvijas. Par favorītiem tika uzskatīti Baltijas sumo robotu sacensību 2008 finālisti lietuviešu Master of Disaster un igauņu Slayer. Otrā cīņa ar latviešu robotu Morgenstern robotam Slayer izrādījās liktenīga, jo kādas spēkošanās laikā tas pārkarsa, par ko liecināja no korpusa nākošie dūmi. Robots sacensības turpināja, bet nespēja vairs cīnīties par godalgām. Sacensību ringā nepārspēts izrādījās lietuviešu robots Master of Disaster, otrajā vietā – igauņu robots Killer, bet trešajā vietā – jau pieminētais latviešu robots Morgenstern. Jāmin, ka 3 kg sumo klasē atļauts izmantot tādas palīgierīces kā magnētus un vakuuma sūkņus, lai palielinātu robota saķeri ar ringu. No malas bija redzams, ka uzvarētājs robots Master of Disaster bija aprīkots ar magnētu, jo tā saimniekam nācās piepūlēties, lai atrautu to no ringa. Turpretī latviešu robots Morgenstern bija vienīgais šajā klasē, kas aprīkots ar kāpurķēdēm.

Mini sumo klasē bija vērojama lielākā dalībnieku aktivitāte – 19 sumo roboti, 7 no Latvijas. Tas skaidrojams ar to, ka šādu robotu izmaksas ir daudz mazākas nekā 3 kg sumo klasē. Par uzvarētāju kļuva igauņu robots Põrgupoiss, aiz sevis atstājot pagājušo sacensību uzvarētāju lietuviešu robotu BAD. Trešajā vietā – latviešu robots Alien. 

Roomba sumo klasē dalībniekiem tika dota iespēja parveidot iRobot Roomba putekļusūcēju robotu cīņas sumo robotā. Dalību šajā disciplīnā ņēma 11 Roomba sumo roboti. Šoreiz viss goda pjedestāls tika lietuviešiem – pirmo vietu izcīnīja robots KU-Wireless, otrais – One-Eye, trešais – Happy End. Kā stāstīja lietuviešu kolēģi, tad panākumu atslēga bija „kabatiņas” izveidošana robotam tā, lai tas spētu pacelt pretinieku, samazinot tā saķeri ar zemi.
Iepriekšējās Baltijas sumo robotu sacensības notika 2008. gada 13. septembrī Rīgā. Vairāk informācijas par sacensību rezultātiem un projektu var rast to mājas lapā http://www.balticrobotsumo.org.
Zemāk piedāvājam noskatīties sacensību video atskatu no Vitālija Rodnova:
Robotika 2009


1. maijā RTU galvenajā ēkā notika trešās robotu sacensības Robotika 2009, kurās dalību ņēma 53 roboti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas - 22 līnijas sekotājiu, 12 mini sumo, 12 Roomba sumo un 7 3kg sumo disciplīnās. Deviņi no tiem startēja līnijas sekotāju ar šķērsli disciplīnā.

Godalgoto vietu ieguvēji 3 kg sumo, mini sumo un līnijas sekotāju kategorijās balvā saņēma organizatoru sarūpētas naudas prēmijas Ls 710 apmērā robotu kustības attīstībai. Uzvarētāju līnijas sekotāju ar šķērsli disciplīnā sveica Radiodetaļu tirdzniecība Argus ar dāvanu karti Ls 100 vērtībā. Roomba sumo disciplīnas finālistus sveica iRobot, dāvinot Roomba putekļusūcējus robotus. Finālisti saņēma arī dāvanas no Latvijas Mobilā Telefona un izdevniecības Lielvārds.

Godalgoto vietu ieguvēji 3 kg sumo, mini sumo un līnijas sekotāju kategorijās balvā saņēma organizatoru sarūpētas naudas prēmijas Ls 710 apmērā robotu kustības attīstībai. Uzvarētāju līnijas sekotāju ar šķērsli disciplīnā sveica Radiodetaļu tirdzniecība Argus ar dāvanu karti Ls 100 vērtībā. Roomba sumo disciplīnas finālistus sveica iRobot, dāvinot Roomba putekļu sūcējus robotus. Finālisti saņēma arī dāvanas no Latvijas Mobilā Telefona un izdevniecības Lielvārds.

Paralēli sacensībām tika organizētas tehniskās jaunrades darbnīcas - Rīgas Skolēnu pils darbnīca jaunākajiem un Robotino darbnīca pieredzējušajiem interesentiem -, kurās dalību varēja ņemt pasākuma apmeklētāji.


gal_112502819_middle

Baltijas sumo robotu trešās sacensības Klaipēdā

2009. gada 10. oktobrī Klaipēdā, Lietuvā, norisinājās jau trešā Baltijas sumo robotu kausa izcīņa. Sacensības notika trīs ierastajās disciplīnās - 3 kg, mini un Roomba sumo. Kā jauninājums tieka ieviesta Freestyle disciplīna, kur izpaust savu neierobežoti radošo domu.


gal_112502805_middle

Robotika 2010 paraugsacensības

2009. gada 28.novembrī izstādē "Tech industry 2009" norisinājās "Robotika 2010 paraugsacensības", kur pavisam piedalījās 11 mini sumo roboti, 5 3kg sumo roboti un 9 Roomba sumo roboti. Sīvā cīņā par "Sumo robotu izaicinājuma kausu" uzvarēja: 

Mini Sumo robotu izaicinājuma kausa ieguvējs Māris Ābele (Robotikas klubs) ar robotu "Špaktele"

2.vieta tika - Mārim Bečam un Eināram Deksnim (Elektronikas klubs) ar robotu "Cockaroach"

3.vieta tika - Andrejam Puķītim (Oldskūl) ar robotu "Peller"

3kg Sumo robotu izaicinājuma kausa ieguvēji - Rūdolfs Bundulis un Jānis Timma (Laidars)  ar robotu "Ietiepīgais āzis"

2.vieta tika - Raimondam Kabutavičam (Elfa elektronikas klubs) ar robotu "Rob-1"

3.vieta tika - Rūdolfam Bundulim un Jānim Timmam (Laidars)  ar robotu "Izveicīgais vepris"

Roomba Sumo robotu izaicinājuma kausa ieguvēji - Jānis un Ēriks Zaharani (LED) ar robotu "Robert the II"

2.vieta tika - Rūdolfam Bundulim un Jānim Timmam (Laidars)  ar robotu "Uzpūtīgais tītars"

3.vieta tika -Zigmāram Rupenheitam (Pile of Wires) ar robotu "Error - bot"

Robotikas forums

„Sanākšana kopā ir sākums. Turēšanās kopā ir progress. Strādāšana kopā ir panākumi” /Henrijs Fords/

Visi Latvijas robotikas entuziasti tika aicināti piedalīties "Robotikas forumā", lai sanāktu kopā  apmainītos ar idejām, vīzijām un viedokļiem un spriestu kā attīstīt Latvijas robotikas kustību.

Robotikas forums norisinājās 30.janvārī plkst. 10:00 RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē Meža iela 1/3 - 208. telpā. Lai noskaņotos uz vienota viļņa, apmeklētājiem tika piedāvātas lekcijas par tēmu "Roboti" kā arī RTU Robotikas klubs un Studentu parlaments informēja par sacensībām "Robotika 2010 & Baltic Robot Sumo Riga cup".

Pēc iesildīšanās robotikas entuziasti kopā ar uzņēmumu un nozaru asociācijām pārstāvjiem diskutēja par šādām tēmām:

•    Jauni, regulāri robotikas kustības pasākumi
•    Informācijas aprite starp robotikas entuziastiem, universitātēm, uzņēmējiem
•    Robotikas sacensību attīstība
•    Robotikas entuziastu atbalsts


gal_112502821_middle

Baltic Robot Sumo Tallinn Cup: lietuviešu sumo roboti joprojām spēcīgākie

Autore: Aiva Bite, RTU DITF

Lietuviešu sumo roboti turpināja savu uzvaras gājienu arī Baltijas ceļojošā sumo robotu kausa rudens posmā (BRS Tallinn Cup 2010), kas notika 2010. gada 2. oktobrī Igaunijā, Tallinas Tehniskajā universitātē. RTU Studentu parlamenta un RTU Robotikas kluba organizēto iespēju bezmaksas braucienam ar autobusu uz sacensībām izmantoja gan Latvijas pārstāvji un viņu līdzjutēji, gan arī lietuviešu robotikas entuziasti.

Igauņu teicami organizētās sacensības notika trīs diciplīnās:
•    Standart somo - ātri un spēcīgi roboti ar starta horizontālo dimensiju ierobežojumu 20x20cm un svara limitu līdz 3kg;
•    Mini sumo - populāri jauno sumo robotu entuziastu vidū: līdz 500g smagi un, mērot horizontālās dimensijas starta brīdī, 10x10cm mazi roboti;
•    Roomba sumo-tiek pārbūvētas jau gatavas sākuma platformas: roboti-putekļusūcēji no atbalstītājiem iRobot.

Latvijas pārstāvji startēja visās trīs disciplīnās ar kopumā apmēram desmit robotiem - kā jau parasti gadās šādās sacensībās – vairāki roboti līdz brīdim, kad "jāiziet ringā", jau zaudējuši savus spēkus vai spējas. Spraigu, deviņu stundu ilgu sacensību rezultātā gan latviešu, gan igauņu veidotajiem robotiem tomēr nācās piekāpties lietuviešu izveicīgajiem robotiem, kas svinēja uzvaru visās disciplīnās. Latvijas komandu veidoto robotu sasniegumi atzīstami par labākiem nekā iepriekšējos sacensību posmos: Roomba sumo disciplīnā robots "Visvaris" (Raimonds Kabutavičs, Inese Grīnvalde-Kabutaviča) ieguva 2. vietu, bet robots "Robert the III" (Jānis Zaharans, Ēriks Zaharans, Kate Ērgle) - 3. vietu, savukārt Standart somo disciplīnā robots "ChuckMR" (Aivis Keišs, Antons Jakimovičs, Līga Geduša ) ierindojās 2. vietā.

Pēc sacensībām autobuss dalībniekus veda arī līdz LR vēstniecībai Tallinā, kur esošajā vēlēšanu iecirknī sacensību dalībniekiem bija iespēja nobalsot 10. Saeimas vēlēšanās.

Baltijas ceļojošā sumo robotu kausa sacensības kopš 2008. gada tiek organizētas divas reizes gadā. Sacensību ideja radās, apvienojoties triju Baltijas valstu robotikas kustību līderiem -RTU Datorzinātņu fakultātes robotikas klubam un Agrim Ņikitenko, Tallinas Tehniskās universitātes robotu entuziastiem ar Martin Kontus un nenogurdināmajam elektronikas fanātam lietuvietim Vitālijam Rodnovam. Iepriekšējā sacensību posmā, kas notika 2010. gada maijā Rīgā, visās trīs disciplīnās laurus plūca lietuvieši, savukārt latviešu augstākais sasniegums bija 3. vieta Roomba sumo disciplīnā. Nākamais sacensību posms notiks Lietuvā, Klaipēdā.


Papildus informācija: http://www.balticrobotsumo.org


gal_112502824_middle