Dobeles Novadpētniecības muzejs

 

Ieteikt
 8

Muzeja piedāvājums

Muzeja ekspozīcija „Reiz Dobelē” piedāvā iepazīt Dobeles pilskalna un pilsētas vēsturi no 13. gs. līdz 20. gs. 40. gadiem.
„Reiz Dobelē…”- tā sākas stāsts par un ap mums, dobelniekiem, par mūsu senčiem, kas te iekopuši zemi un dzīvojuši, par dobelnieku dzīvi, sadzīvi un kultūru.
Dobeles pilskalns ar pils drupām ir interesants apskates objekts, tā vēstures noslēpumus var iepazīt muzejā, kur ekspozīcija vēsta par zemgaļu cīņām pret vācu krustnešiem, kā rezultātā zemgaļi spiesti nodedzināt savu koka pili un doties prom.
Te var iepazīties ar seno zemgaļu ģimeni, rast priekšstatu par mūsu senču materiālo kultūru. Ieraudzīt rekonstruētu zemgaļu apģērbu, rotaslietas, kā arī arheoloģiskos atradumus.
Livonijas ordeņa brāļi bijušajā zemgaļu pilskalnā uzceļ savu akmens pili. Izveidojoties Kurzemes-Zemgales hercogistei, Dobeles pils nonāca hercogu īpašumā. Pilī saimniekoja hercogu atraitnes vai pārvaldnieki. Ievērojamākā hercogiene ir Elizabete Magdalēna, kuras laikā pilī norisinājās vislielākie pils pārbūves darbi, kā arī tika ierīkots pils dārzs un parks.
Pēc rekonstrukcijas plāna izstrādātais pils makets ataino pils izskatu pirms vairākiem gadsimtiem.
Līdzās Dobeles pilij 15. gs. veidojās tirgotāju un amatnieku apmetne- Dobeles miests. 17. gs. vidū Kurzemes-Zemgales hercoga Jēkaba valdīšanas laikā miestā uzplaukst saimniecība- strādā ūdensdzirnavas ar maltuvi un kokzāģētavu, vilnas kārstuve, degvīna ražotne, etiķa vārītava u.c. ražotnes. 19.gs. miestā jau darbojas vairākas biedrības, skolas, tiek rīkoti dažādi pasākumi. Kad 20.g.s sāk. Dobelei piešķir pilsētas tiesības, tā strauji attīstās.
Ekspozīcija atspoguļo reliģiskās domas un sabiedriskās dzīves, izglītības, medicīnas un militāro vēsturi Dobelē. Stilistiski parādīta laucinieku un pilsētnieku dzīves vide.

Kultūrizglītojošo radošo darbnīcu piedāvājums:
Skola laika griežos – iepazīstam skolas dzīvi un mācīšanos senākos laikos, pētām mācību grāmatas, rakstam ar spalvaskātu un  uzzinām, kur “dzīvo” Cūkausis. (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
Grāmatu tārps - “izgaršojam” grāmatas no muzeja krājuma un boksterējam vecajā drukā.  (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
Senie mēri un mērvienības - programmas dalībnieki iejūtas viduslaiku tirgū- sver, mēra ar dažādiem svariem, tilpumiem un mēriem, kā arī tirgojas. (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
Krustu šķērsu pilsētā-  fantazējam, sapņojam, iztēlojamies un plānojam jaunu pilsētu. (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
Pilsdāmu rotaļas - apmeklētājus pilsdrupās sagaida pilsdāma, viņas pavadībā izstaigā pilsdrupas un rotaļājas (vairākas mūsdienu bērniem labi pazīstamas spēles, kas radušās senos laikos). Uzkāpšana skatu tornī, atkarībā no apmeklētāju vecuma. (grupai līdz 35 personām 15,00 EUR)
Smilšu varavīksne - darbošanās ar krāsainām smiltīm. Katrs dalībnieks izveido sev grāmatzīmi vai apsveikuma kartiņu. (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
No hercogienes dārza līdz tējas tasei - Dobeles pils ārstniecisko augu dārza pārzine piedāvā izzināt ārstniecisko augu īpašības un nogaršot zāļu tējas, uzlējumus un ievārījumus. Programma paredzēta pieaugušajiem. (4,00 EUR dalībniekam)
Ziemas programams (decembrī un janvārī):
Ziemassvētki latviešu sētā - ieskats seno latviešu laika skaitīšanā, Ziemas svētku tradīcijās, rotājuma - puzura pagatavošana. (3,00 EUR dalībniekam)
Pa sniegavīra pēdām – noskaidrojam, kā radies sniegavīrs, spēlējam spēles, mielojamies ar kārumiem un izveidojam savu sniegavīru- atstarotāju (3,00 EUR dalībniekam)


Pieteikšanās pa tālruni: 63721309

Ieeja muzejā:  0,50 EUR
Bezmaksas ieeja:
 • Pirmsskolas vecuma bērniem,
 • Skolēniem un skolēnu grupu vadītājiem,
 • Invalīdiem,
 • Cilvēkiem ar muzeja Goda karti,
 • Izstāžu autoriem, viņu ģimenes locekļiem,
 • Personām ar ielūgumiem,
 • Tūrisma grupu vadītājiem,
 • Latvijas muzeju darbiniekiem, ICOM biedriem
 • Ieeja izstāžu atklāšanas vai noslēguma pasākumos.
Gida pakalpojumi:
 • Pa muzeju 3,00 EUR (grupai, LV), 4,00 EUR (grupai, RU, ENG)
 • Ekskursija pa Dobeli un pilsdrupām pilsdāmas pavadībā 15,00 EUR/ stundā  (grupai līdz 35 personām, LV); 20,00 EUR / stundā  (grupai līdz 35 personām, RU, ENG).
 • Ekskursija pa muzeja krājumu 3,00 EUR (LV, grupai līdz 10 personām); 6,00 EUR (RU, ENG, grupai līdz 10 personām)