Dobeles Novadpētniecības muzejs

Ieteikt
 8

Muzeja piedāvājums

Muzeja ekspozīcija „Reiz Dobelē” piedāvā iepazīt Dobeles pilskalna un pilsētas vēsturi no 13. gs. līdz 20. gs. 40. gadiem.
„Reiz Dobelē…”- tā sākas stāsts par un ap mums, dobelniekiem, par mūsu senčiem, kas te iekopuši zemi un dzīvojuši, par dobelnieku dzīvi, sadzīvi un kultūru.
Dobeles pilskalns ar pils drupām ir interesants apskates objekts, tā vēstures noslēpumus var iepazīt muzejā, kur ekspozīcija vēsta par zemgaļu cīņām pret vācu krustnešiem, kā rezultātā zemgaļi spiesti nodedzināt savu koka pili un doties prom.
Te var iepazīties ar seno zemgaļu ģimeni, rast priekšstatu par mūsu senču materiālo kultūru. Ieraudzīt rekonstruētu zemgaļu apģērbu, rotaslietas, kā arī arheoloģiskos atradumus.
Livonijas ordeņa brāļi bijušajā zemgaļu pilskalnā uzceļ savu akmens pili. Izveidojoties Kurzemes-Zemgales hercogistei, Dobeles pils nonāca hercogu īpašumā. Pilī saimniekoja hercogu atraitnes vai pārvaldnieki. Ievērojamākā hercogiene ir Elizabete Magdalēna, kuras laikā pilī norisinājās vislielākie pils pārbūves darbi, kā arī tika ierīkots pils dārzs un parks.
Pēc rekonstrukcijas plāna izstrādātais pils makets ataino pils izskatu pirms vairākiem gadsimtiem.
Līdzās Dobeles pilij 15. gs. veidojās tirgotāju un amatnieku apmetne- Dobeles miests. 17. gs. vidū Kurzemes-Zemgales hercoga Jēkaba valdīšanas laikā miestā uzplaukst saimniecība- strādā ūdensdzirnavas ar maltuvi un kokzāģētavu, vilnas kārstuve, degvīna ražotne, etiķa vārītava u.c. ražotnes. 19.gs. miestā jau darbojas vairākas biedrības, skolas, tiek rīkoti dažādi pasākumi. Kad 20.g.s sāk. Dobelei piešķir pilsētas tiesības, tā strauji attīstās.
Ekspozīcija atspoguļo reliģiskās domas un sabiedriskās dzīves, izglītības, medicīnas un militāro vēsturi Dobelē. Stilistiski parādīta laucinieku un pilsētnieku dzīves vide.

Pieteikšanās pa tālruni: 63721309

Ieeja muzejā:  0,50 EUR
Bezmaksas ieeja:
  • Pirmsskolas vecuma bērniem,
  • Skolēniem un skolēnu grupu vadītājiem,
  • Invalīdiem,
  • Cilvēkiem ar muzeja Goda karti,
  • Izstāžu autoriem, viņu ģimenes locekļiem,
  • Personām ar ielūgumiem,
  • Tūrisma grupu vadītājiem,
  • Latvijas muzeju darbiniekiem, ICOM biedriem
  • Ieeja izstāžu atklāšanas vai noslēguma pasākumos.