Zemes stunda

Oficiālā lapa

 

Ieteikt
 29

Kas ir Zemes stunda?

http://www.youtube.com/earthhour


• Aicināt Zemes stundā piedalīties savus draugus, radus, kolēģus, kaimiņus – mutiski, rakstiski, video veidā vai izvietojot Zemes stundas plakātus (interesēties, rakstot uz info@pdf.lv).


• Organizējot Zemes stundas pasākumu par vides tematiku pirms, Zemes stundas laikā vai pēc tās saviem draugiem, radiem vai pašvaldības iedzīvotājiem. Uzzini vairāk!


• Apmeklēt citu rīkotus Zemes stundas pasākumus.


• Uzņēmumi, iestādes un pašvaldības ir aicināti ievietot informāciju par Zemes stundu mājaslapās vai citos informatīvajos izdevumos.


• Uzņēmumi, iestādes, organizācijas un pašvaldības aicinām izslēgt uz Zemes stundas laiku ēku fasāžu dekoratīvo apgaismojumu (ielu apgaismojumu nebūtu vēlams izslēgt drošības apsvērumu dēļ, bet pēc iespējām un vēlmes var samazināt) vai nozīmīgu objektu, kas atrodas to teritorijā, (pieminekļu, ēku) dekoratīvo apgaismojumu.


• Domāt un rīkoties videi draudzīgi ikdienā! Kā to darīt? Skaties teKā Zemes stunda norisinājusies iepriekš?2007. gadā Zemes stunda aizsākās kā vienas pilsētas – Sidnejas iniciatīva. Slavenajā Austrālijas pilsētā akcijā piedalījās 2.2 miljoni mājsaimniecību un uzņēmumu.


2008. gadā Zemes stunda izvērtās par globālu pasākumu. Tās norisē iesaistījās ap 50 miljoniem cilvēku 35 pasaules valstīs.


2009. gadā Zemes stunda piedzīvoja grandiozu atsaucību – simtiem miljonu cilvēku no 3900 pilsētām 88 valstīs nodeva savu balsi par Zemi. Šīs balsis tika nodotas Kopenhāgenas klimata samita dalībniekiem, bet diemžēl tikšanās nenesa gaidītos rezultātus un pasaules līderi nepanāca tik svarīgo un sabiedrības pieprasīto vienošanos.


2010. gads pārspēja visu iepriekš cerēto - akcijā piedalījās simtiem miljonu cilvēku vairāk nekā 128 valstīs 4000 pilsētās, kuru vidū arī 47 Latvijas pašvaldības.


2011. gadā Zemes stunda izgāja no stundas rāmjiem, aicinot par ilgtspējīgu rīcību vēl vairāk domāt arī ikdienā. Zemes stunda notika 135 pasaules valstīs un teritorijās, kas ir jauns akcijas dalībnieku rekords – līdz ar to Zemes stunda uzskatāma par lielāko globālo akciju vēsturē, kas vieno cilvēkus vienai idejai neatkarīgi no rases, tautas, kultūras, ticības un vecuma.


Līdzās nozīmīgākajiem pasaules objektiem (Eifeļa tornis Parīzē, Jēzus statuja Riodežaneiro, Londonas acs un Big-Bens Londonā, Sidnejas Operas nams, Niagaras un Viktorijas ūdenskritumi u.c.), izdzisa arī ievērojami objekti Latvijā – Brīvības piemineklis, Rīgas pils Trīs zvaigžņu un svētā gara tornis, LR Saeima, televīzijas tornis Zaķusalā, Dzelzceļa tilts Rīgā un daudzi citi.


Latvijā Zemes stundā piedalījās 38 pašvaldības, kas savās teritorijās izdzēsa nozīmīgāko objektu ārējos apgaismojumus un daudzviet rīkoja kopīgus Zemes stundas pasākumus visiem pašvaldības iedzīvotājiem. Akciju atbalstīja un tajā iesaistījās LR Saeima, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, Vides ministrs Raimonds Vējonis un arī Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.


Zemes stundā Latvijā īpaši aktīvi iesaistījās arī uzņēmumi, kas ne vien izslēdza biroju ēku apgaismojumu un aicināja akciju atbalstīt arī saviem darbiniekiem un sadarbības partneriem, bet arī realizēja dažādas citas aktivitātes, piemēram, SEB banka un grupa “Instrumenti” veidoja kopīgu Zemes stundas video klipu, citylight.net ielu apgaismojuma programmatūrā izstrādāja īpašu Zemes stundas pogu, ar kuras palīdzību uz stundu varēja samazināt arī ielu apgaismojumu, City Fitness tīkla sporta klubos tika samazināts apgaismojums arī nodarbību laikā, Madara cosmetics veikali aicināja nodot tukšos produkcija flakonus Zemes stundā piešķirot lielāku atlaidi jaunu iegādei, daudzas kafejnīcas un restorāni aicināja uz pasākumiem un vakariņām sveču gaismā. Akcijā aktīvi iesaistījās arī Swedbank, Aldaris, Tele2, Nordea banka, Rīgas nami, viesnīcas Radisson Blu Daugava un Radisson Blu Latvija, Rimi Latvija, Dailes teātris, portāli ledspuldzes.lv un draugiem.lv un citi uzņēmumi.


Sadarbībā ar “Zaļo jostu” un Latvijas Universitātes Studentu padomi, Pasaules Dabas Fonds rīkoja kopīgu Zemes stundas svinēšanas pasākumu arī Rīgā, kura laikā atnākušie Homely.lv speciālistu vadībā varēja izliet savu Zemes stundas sveci un uzrakstīt apņemšanos, ko gatavi mainīt savā dzīvesveidā nākamajā gadā, klausīties akustisku koncertu un veidot kopīgu Zemes stundas simbolu 60+ pie Brīvības pieminekļa.

2012. gadā

Zemes stundā piedalījās 115 pasaules valstis, tajā skaitā starptautiskie uzņēmumi: Coca-Cola, IKEA, The Body Shop, Hilton hotels un citi, organizācijas: UNESCO, Greenpeace. Zemes stundā apgaismojums izdzisa pasaulē nozīmīgiem objektiem: Brandenburgas vārtiem Berlīnē, Eifeļa tornim Parīzē, Pizas tornim Itālijā, Taimskvēram Ņujorkā, Operas namam Sidnejā un daudziem citiem. Par vieniem no Zemes stundas vēstniekiem ir kļuvuši arī Victoria’s Secret supermodele Miranda Kerra un indiešu kriketa leģenda Sačins Tendulkars. Latvijā Zemes stundā aktīvi iesaistījās vai vairāki uzņēmumi un organizācijas: SEB Banka, Nordea banka, RTU Studentu padome, portāls draugiem.lv, TV3, Star FM, citylight.lv ielu apgaismojuma sistēma un citi.

2013. gadā

Par godu „Zemes stundai”, Latvijā tika izsludināts konkurss, kur bija jāiesūta fotogrāfijas ar objektiem, kuriem būtu jānodzēš apgaismojums šīs stundas laikā. Konkursa uzvarētāji baudīja unikālu iespēju, pašiem nodzēst dekoratīvo apgaismojumu Vanšu tiltam un viesnīcai RadissonBlu „Latvija”.

2013. gada Zemes stundā piedalījās: UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Latvijas Nacionālā Opera, AS „Swedbank”, Samsung, AS „UniCredit Bank”, Nordea Banka, A/S Aldaris, Latvijas Dzelzceļš, LVRTC – TV tornis, Viesnīcu tīkls „Radisson Blu”, Danske Bank, Pasaules mūzikas krogs „Bubamara”, Teātra Bārs, Restorāns „Raw Garden”, AAS „BALTA”, Kultūras kafejnīca „TAKA”, LU Bioloģijas fakultāte, Kafejnīca "Mierā", Dad Cafe, Kaņepes Kultūras centrs un Rīgas Tehniskā universitāte.

Savu dalību „Zeme stundā” apstiprinājušas pilsētas un novadi: Rīga, Valmiera, Jelgava, Tukums, Jūrmala, Rēzekne, Cēsis, Kuldīga, Valka, Talsi, Limbaži, Bauska, Ogre, Balvu novads, Rundāles novads, Līgatnes novads, Vārkavas novads, Ādažu novads, Saulkrastu novads, Baltinavas novads, Jēkabpils novads, Bērzkalnu pagasts, Carnikavas novads un Kocēnu novads.

Sākoties „Zemes stundai” Kaņepes Kultūras centrā, uzstājās grupas TheSoundPoets vokālists Jānis Aišpurs, izpildot skaņdarbus klavieru pavadībā. Notika filmu „Leiputrija” un „Piejūra” demonstrācijas, kā arī akustiskās mūzikas koncerts ar kopīgu sadziedāšanos. Muzicēja Harijs Vagrants ar domubiedriem - Kārli Heimrātu, KristiānuSmaliķi, Rūtu Ķergalvi, Ilzi Gagaini un Eviju Strupišu. Vakara gaitā apmeklētājus cienāja ar profesionāla pavāra gatavu veģetāro zupu.

„Līvbērzē „Zemes stundas” svinības notikušas svaigā gaisā ap ugunskuru. Pasākuma dalībnieki vienojās dziesmās undevās rotaļās. Patīkamus iespaidus atstāja kopīgi veidotais akcijas logo.Šogad tas tika veidots Latvijas kartes kontūrā, kas simbolizē Latvijas videi draudzīgo rīcību ne tikai pasākuma ietvaros, bet arī ikdienā.

Ogres pilsētas skvērs ietērpās sveču un ugunskura gaismās, izgaismojot Ogres novada Jauniešu domes veidoto „Apņemšanās sienu”, kur ikviens dalībnieks varēja ierakstīt savus nodomus, kā dzīvot zaļāk.Savukārt Valmierā Jauniešu dome organizēja „Zemes stundai” veltītu akustisku koncertu mākslas galerijā „Laipa”.

2014. gadā

Zemes stundā 2014 Latvijā piedalījās 44 pašvaldības, tostarp visas lielākās Latvijas pilsētas – Rīga, Daugavpils, Liepāja, Valmiera, Jūrmala, Jelgava, Ventspils, Jēkabpils un Rēzekne.

Zemes stundu Latvijā atbalstīja un visus iesaistīties aicināja Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Ministru prezidente deva ieteikumu pašvaldību un valsts iestādēm taupīt elektroenerģiju, kā arī ikdienā apdomīgi izturēties pret vidi un resursiem, kurus izmantojam.

Galvaspilsētā Rīgā Zemes stundas 2014 laikā simboliski tika samazināts ielu apgaismojums par 30-35%. No iespaidīgākajiem gaismas objektiem gaismas nodzisa: Rīgas Dzelzceļa tiltam, Vanšu tiltam, Latvijas Nacionālajam Teātrim, kā arī daudzām citām pašvaldību, organizāciju un uzņēmumu ēkām.

Citās Rīgas vietās, kafejnīcās un krodziņos notika īpaši Zemes stundai veltīti pasākumi: DAD Cafe, aicināja uz īpašu Zemes stundas koncertu "Step & Music Improvised Session". Rīgas stilīgākajā ielā - Miera ielā vairākos krodziņos notika Zemes stundai veltīti koncerti un Miera iela iedegās sveču gaismā. Restorāns Dārzsaicināja uz dārza svētkiem sveču gaismā klaviermūzikas pavadījumā un Radisson Blu viesnīcas restorāni aicināja uz vakariņām sveču gaismā.

Arī citās Latvijas pilsētās Zemes stunda tika svinēta ar vērienīgiem pasākumiem.