Jaunlaicenes muižas muzejs

Oficiālā lapa

 

Ieteikt
 3

Muzejs piedāvā

Muzejs piedāvā, visu vecuma apmeklētājiem, vēsturi iepazīt caur rotaļām.
Pamatekspozīcija "Jaunlaicenes muiža"
Ziņas par muižas ēkām, parku, sadzīvi, apsaimniekošamu, nemieriem, sodiem mājas kārtībā, tiesu procesiem, baronu fon Wolfu dzimtu. Nodarbība pie kungu dzīvojamās mājas maketa. stāstnieka vēstijums, iegūto zināšanu nostiprināšana ar rotaļu.
Pamatekspozīcija "Malēnieši Opekalna draudzē"
Baznīcas celšana un Ziemeļu kara ietekme. Opekalna draudze, muižas un robežas. Informācija par mācītājmuižu un mācītājiem. Nemieri 19.gadsimta beigās. Malēniešu izcelšanās un teritorija, kuru tie apdzīvoja. Ieskats malēniešu valodā un īpašības.
Izstāde „Baltā smilšu kalniņā” no 02.05.2017. līdz 31.03.2018.
Par kapsētām, senām apbedīšanas tradīcijām un šīs puses cilvēku uzskatiem par to, kas notiek pēc nāves.

NODARBĪBAS:
 • "Rotaļas un blēņas"- dalībnieki iepazīstas ar četrām rotaļlietām, noskaidro, no kādiem materiāliem tās izgatavotas, apgūst spēlēšanās prasmi un vienu izgatavo paši. Nodarbības ilgums 30-40 minūtes.
 • "Skološanās ne pa jokam" - saruna par 18.-19.gs. skolām un mācīšanas metodēm. Praktiskās nodarbības boksterēšanā, rakstīšanā ar grifelēm, tupēšanā uz zirņiem. Nodarbības ilgums 40-50 minūtes.
 • "Vāveru tīšana" - saruna par rotaļlietām, ar ko spēlējās zemnieku bērni 19.-20.gs. Vingrinot pirkstus un prātu, tiek apgūta sena malēniešu rotaļa ziemas vakariem. Nodarbības ilgums 30-40 minūtes.
 • "Pastalu darināšana"- informācija par apavu valkāšanas tradīcijām 17.-20.gs. Apgūst pastalu gatavošanu, izgatavojot sev suvenīru. Nodarbības ilgums 30 minūtes.
 • "Dārgumu meklēšana"- informācija par muižas vēsturi un apbūvi. Dārgumu meklēšana izmantojot iegūtās zināšanas un norādes. Nodarbības ilgums 30-40 minūtes.
 • "Nu ir gaiša istabiņa"- informācija par telpu apgaismošanu, seno telpu apgaismošanas priekšmetu demonstrācija. Sveču gatavošana ar mērkšanas metodi. Nodarbības ilgums 40-60 minūtes.
 • "Malēniešu vārdu spēle"- informācija par malēniešu izloksni. Ar spēles palīdzību iepazīst senos vārdus. Nodarbības ilgums 30 minūtes.
 • "Kad muižā zvani skanēja"- informācija par muižas dzīvi skaņās 19.-20.gs.mija. Lomu spēlē mācāmies atdarināt skaņas. Imitējam muižas sadzīves trokšņus. Nodarbības ilgums 20-30 minūtes.
 • "Kur palika cālīši"- bērni kopā ar muižas putnu kūts pārzini meklē pazudušos cālīšus. Uzzina, kur cālīši guļ, atdarina cāļu mātes klukstēšanu un cālīšu čiepstēšanu, min mīklas. Nodarbības ilgums 30 minūtes.
 • "Eglītes plūkšana" - nodarbība Ziemassvētku gaidīšanas laikam ar dziesmām un rotaļām. Informācija par sarunvalodā lietotu teicienu "dedzināt eglīti" un par to, kas slēpjas zem teiciena "eglītes plūkšana". Nodarbības ilgums 40-50 minūtes.
 • "Zemnieku ēšanas paradumi" - iepazīt un izprast zemnieku ēšanas paradumus 18.-19.gs. Praktiskā nodarbībā apgūt maizes cepšanu uz iesma un zupas strebšanu ar koka karoti.
LEKCIJAS:
 • "Malēnieši un viņu valoda" - nopietni un jokojoties par malēniešu raksturu, teritoriju un izloksni.
 • "Lintenes meitu skola" - par meiteņu mācību iestādi ar augstāko mācību kursu Opekalna draudzes teritorijā, sadzīve, mācību un audzināšanas metodes.
PASĀKUMI:
 • "Daži padomi no Jaunlaicenes muižas" - pēc laulību ceremonijas muižas horstmadāmas jaunajam pārim un kāzu viesiem ar dažādām nodarbībām un rotaļām sniedz vērtīgus vēsturiskus padomus dzīvei. Pasākuma ilgums 1 stunda.
 • "Senas krustabu izdarības" - sirsnīgs pasākums ģimenēm ar pādes dancināšanu un citām senām izdarībām. Pasākuma ilgums 1-1.5 stundas.
 • Bezmaksas pasākums "Muzeju nakts" - notiek tradicionāli maija trešajā sestdienā.
 • Piedāvājam pasākumus darba kolektīviem, draugu kompānijām un domubiedru grupām, "vecmeitu" un "vecpuišu" ballītes, kā arī dzimšanas dienu un citu svētku svinēšanu gan izmantojot jau gatavas muzeja nodarbības, gan veidojot individuālu pasākuma scenāriju.
Muzeja darba laiks:
Ziemas sezona
Novembris-marts
P. Slēgts
O. 9:00-17:00
T. 9:00-17:00
C. 9:00-17:00
Pt. 9:00-17:00
S. 9:00-17:00
Sv. Slēgts
Vasaras sezona
Aprīlis –oktobris
P. Slēgts
O. 10:00-18:00
T. 10:00-18:00
C. 10:00-18:00
Pt. 10:00-18:00
S. 10:00-18:00
Sv. 11:00-17:00

Muzeja pakalpojumu cenas:
Ieejas maksa muzejā vienai personai 2.00 EUR; skolēniem, pensionāriem un studentiem, uzrādot apliecību 1.00 EUR
Par katru nodarbību, pastaigu vai lekciju vienai personai 2.00 EUR ; skolēniem, pensionāriem un studentiem, uzrādot apliecību 1.00 EUR
Kāzu, krustabu un ģimeņu pasākumi vienai personai 1.50EUR