Sveiks un vesels

Oficiālā lapa

 

Ieteikt
 138

TE MĪL TAVU SIRDI!

Šogad kampaņas “Mīli savu sirdi” ietvaros īpaša uzmanība tiek pievērsta ēšanas paradumu ietekmei uz sirds veselību, tāpēc notiek aktīva sadarbība ar vietām, kurās cilvēki iegādājas pārtikas produktus, bauda ēdienu vai meklē veidus, kā to pagatavot. Zaļajos tirdziņos sirds veselībai vērtīgu produktu tirgotāju stendos tika izvietotas informatīvās uzlīmes un informatīvie materiāli. Nule kā noslēgusies restorānu un kafejnīcu akcija “Te mīl Tavu sirdi!”; kopā ar Rimi gardēdi un šefpavāru Normundu Baranovski tapušas trīs ēdienu receptes veselai sirdij, kas pieejamas visos veikalos, kā arī turpinās sadarbība ar populārākajiem ēst gatavošanas blogiem, piedāvājot receptes virtuālajā vidē. Mazliet vairāk par to, kā viss norisinājās!


Pikantā ķirbju krēmzupa

Kopā ar veikalu tīkla “Rimi Gardēžu” komandas dalībnieku un šefpavāru Normundu Baranovski izveidojām trīs receptes – zupai, pamatēdienam un saldajam ēdienam, kuru sastāvdaļas un pagatavošanas veids ir draudzīgs sirds un asinsvadu veselībai. Recepšu lapas ar uztura speciālista komentāriem ikvienam interesentam  ir pieejamas Rimi veikalos visā Latvijā. Meklē, pagatavo un izbaudi: pikanto ķirbju krēmzupu, krāsnī ceptu foreles fileju ar siltiem lēcu salātiem un saldajā ēdienā – ābolu-dzērveņu kraukšķi. Tās ir garšīgas, vienkāršas un arī veselīgas maltītes, kas papildinās ikvienas ģimenes ikdienas vai svētku galdu.Sirdij veselīgie ēdieni Latvijas restorānos un kafejnīcās

Latvijas restorānos un kafejnīcās divu nedēļu garumā, no 9. līdz 22. novembrim, norisinājās akcija “Te mīl Tavu sirdi!”. Tās laikā ēdināšanas iestādēs, kas bija pieteikušas savu dalību, apmeklētājiem tika piedāvāts kāds sirdij vērtīgs ēdiens, kā arī bija pieejami informatīvi materiāli par sirds un asinsvadu veselībai draudzīgiem ēšanas paradumiem. Akcija notika gan Rīgas kafejnīcās un restorānos, gan ēdināšanas iestādēs reģionos: kafejnīcās “Cup&Cino”, Gaismas Pils restorānā “Klīversala”, “Mellenes ar pienu”, restorānos “Tiirs”, “Čarlstons” Rīgā, kā arī “Gords” Rēzeknē, “Dinaburga” Daugavpilī, “Kuldīgas Metropolē”, “Upē” un “Upelē” Liepājā, “Krasta krogā” Aizkrauklē, “Vēja ligzdā” Ropažos, “Ceļavējš” Jēkabpilī un “MadCafe” Ādažos.

Kā atzīst ēdināšanas iestāžu pārstāvji, pēdējā laikā viņu apmeklētāji ir kļuvuši daudz gudrāki un prasīgāki pret ēdienu, kas tiek piedāvāts, tāpēc par kvalitatīvām un veselīgām izejvielām un veselīgu ēdiena pagatavošanas veidu tiek domāts ne tikai šādu akciju laikā, bet arvien biežāk – arī ikdienā. Akcija vairāk kalpo kā paņēmiens uzmanības pievēršanai un klientu izvēles atvieglošanai.

Akcijas dalībnieki atzīst, ka Latvijā vēl nav tādu tradīciju kā ārzemēs, kur arvien biežāk ēdienkartēs pie ēdiena nosaukuma minēts, kam tas ir piemērots un kas tajā vērtīgs. Pie mums reti tiek norādīts, vai konkrētais ēdiens ir veģetārs vai īpaši ass un cik tajā kaloriju. Ēdināšanas iestādes norāda, ka šādas aktivitātes noteikti būtu jāturpina un, iespējams, nākotnē vajadzētu attīstīt un ieviest praksi,  kad, aizejot uz kafejnīcu pusdienās un izdarot savu izvēli, būtu iespēja saņemt arī informāciju par attiecīgā ēdiena veselīgumu.


Saldais kartupelis ar godži ogām

Šogad aicinājam arī vairāku Latvijā populāru ēst gatavošanas un dzīvesveida blogu, kā arī mājaslapu autorus piedāvāt savu skatījumu un receptes kādam sirds un asinsvadu veselībai “draudzīgam” ēdienam. Šim uzaicinājumam atsaucās un ar savām receptēm dalījās lindasvirtuve.lv; happywhispers.lv, topivesels.lv; absolutsed.lv, lienegatavo.wordpress.com.

Kā zināms, beidzamajā laikā cilvēki arvien biežāk dažāda veida informāciju meklē tieši internetā, bet recepšu un ēst gatavošanas blogi un mājaslapas ir vienas no visvairāk apmeklētajām vietnēm, kur tiek atrasti padomi un jaunas idejas, ko un kādā veidā pagatavot. Informatīvās kampaņas “Mīli savu sirdi” ietvaros gatavotāju un ēdāju izvērtējumam tika piedāvāti vairāki ēdieni: siltie Vidusjūras salāti ar zaļajām mung pupiņām, krāsnī cepti kartupeļi ar sinepju mērci, mencu aknu tartars, saldais kartupelis ar godži ogām, kā arī svaiga ķirbja šokolādes krēms. Kā atzīst blogeres, meklējot receptes, ko piedāvāt kampaņai, bijis interesanti iepazīties ar informāciju par sirdij veselīga uztura pamatprincipiem, jo, lai gan pārsvarā ikdienā tiek gatavoti veselīgi ēdieni, par uzturu tieši no šī aspekta līdz šim nebija domāts. Blogeres uzskata, ka šī ir laba pieredze gan viņām pašām, gan viņu sekotājiem, kas arī iegūs jaunas zināšanas un iedvesmu sirdij draudzīgu ēdienu pagatavošanā.

Pirms publicēšanas izvēlētās receptes tika papildinātas ar uztura speciālista komentāru par izejvielām un gatavošanas veidu, vispirms izvērtējot, vai konkrētais ēdiens ir ierindojams pie sirds veselībai noderīgiem. Visas receptes un uztura speciālista komentāri atrodami iepriekšminētajās mājaslapās ar kampaņas  “Mīli savu sirdi!” atzīmi.


Sirdij draudzīgie pākšaugi Kalnciema kvartāla tirdziņā

Oktobrī un novembrī vairākos Rīgas tirdziņos pie tirgotājiem bija pieejami kampaņas informatīvie materiāli – grāmatzīmes ar sirdij veselīga uztura pamatprincipiem. Īpaši tika atzīmēti arī tie tirdziņu dalībnieki, kuri pircējam piedāvā sirds veselībai vērtīgus produktus: augļus un to sulas, dārzeņus, zaļumus, garšaugus, ogas, medu, graudaugus (auzu pārslas, auzas, griķu pārslas, griķi, rīsi, miežu pārslas utt.), pākšaugus (zirņi, pupas, sojas pupiņas, lēcas, sviesta pupas utt.), dažādas eļļas, piena produktus, svaigu gaļu, svaigas zivis u.c. Šos tirgotājus, ražotājus un zemniekus varēja atpazīt pēc uzlīmes “Te mīl Tavu sirdi!”. Jāpiebilst, ka līdzdalība akcijā ir brīvprātīga, uzlīmei un grāmatzīmei ir informatīvs raksturs.

Kā zināms, veselīga un sirdij vērtīga uztura pamatā ir daudz augļu un dārzeņu, īpaši svaigā veidā, pākšaugu, graudaugu un riekstu, piena produktu ar pazeminātu tauku saturu un liesa gaļa. Vismaz divas reizes nedēļā vēlams ēst treknas zivis. Īpaši vērtīgi, ja visi šie produkti ir svaigi, iespēju robežās audzēti un pārstrādāti Latvijā.

Kampaņas sadarbības partneri: Māras tirgus, pie t/c Mīlgrāvis un Slow food zemnieku tirdziņš pie Sky & More, biedrības “Pārtikas Amatnieki” mājražotāju tirdziņš t/c “Zoom” Ķengaragā,  Māras tirgus, pie t/c Damme un Kalnciema ielas tirdziņš, kā arī Lauku labumu tirdziņš Imantā.