Natūrisms

 

Ieteikt
 6

Par natūrismu

Natūristi ir cilvēki, kas peldas un sauļojas kaili, bez jebkādām drēbēm. Natūristi dzīvo harmonijā ar dabu, rūpējas par dabas saglabāšanu un aizsardzību.
Dažās valstīs, piemēram ASV, vārdi "natūrists" un "nūdists" tiek uzskatīti par sinonīmiem. Tomēr ne visos gadījumos tie tiešām ir sinonīmi, jo ir cilvēki, kuriem pats galvenais ir kailums jekurā iespējamā vietā un laikā, bet dabas saudzēšana un saglabāšana diezko nerūp. Mūsuprāt tā ir galvenā atšķirība - nūdistiem primārais ir kailums jebkur, kur tas iespējams, bet natūristi vēlas būt kaili baudot dabu un esot harmonijā ar dabu.
Protams, ir daudzi nūdisti, kas ir arī natūristi. Zināmā mērā natūrisms ir mazliet konservatīvs nūdisma novirziens ar zaļu domāšanu un dzīvesveidu.
Ļoti bieži cilvēki nemaz neapzinās, ka ir natūristi. Viņi saka: "Mēs neesam nekādi nūdisti (eventuāli - natūristi), mums tikai patīk peldēties un sauļoties pa pliko".
Ciktāl tas attiecas uz peldēšanos un sauļošanos pa pliko, tad visu kustību - gan nūdistu, gan natūristu, gan vācu FKK pārstāvji pludmales un kūrortus, kur tas tiek atļauts, nešķiro un uzskata par savējām, neatkarīgi no tā, vai tās saucas "natūristu", "nūdistu" vai "FKK pludmales".
Latvijas natūristu juridiski formālā organizācija ir "Latvijas natūristu asociācija", kas kopīgā biedrībā apvieno gan natūristus, gan nūdistus, kas vēlas šajā organizācijā darboties.
http://www.nudisms.lv/saturs/?kas-ir-lna,24
Tiesa gan absolūti lielākā daļa Latvijas natūristu dod priekšroku peldēšanai, dabas un saules baudīšanai, nevis sapulcēm un līdzīgām sabiedriskas organizācijas aktivitātēm, tāpēc šī organizācija nav sevišķi aktīva.
Latvijā vairāk kā citās pasaules valstīs ir ļoti populārs individuālais natūrisms, kur cilvēki izvēlas sauļoties un peldēties kaili vienatnē, savas ģimenes vai tuvāko draugu lokā.
Diezgan plašu informāciju par natūrismu var atrast angļu valodā interneta enciklopēdijā Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Naturism
kā arī oficiālajā Starptautiskās natūristu federācijas mājas lapā
http://inf-fni.org/

Latvijā ir gana daudz populāru cilvēku, kas atzīst kailsauļošanos un kailpeldēšanos, un ir to apliecinājuši publiskās intervijās:
Elīna Doļģe
http://sejas.tvnet.lv/pikanti/422909-dol…
Margarita Vilcāne
http://www.tv3play.lv/play/250671/
Zane Daudziņa
Žurnāla "Veselība" 2010. gada novembra numurā: 

"... Pagājušajā gadā es peldēju diezgan ilgi - līdz pirmajam ledum. Arī tagad cenšos, lai gan neiznāk biežāk kā reizi nedēļā, kad aizbraucu uz laukiem. Vasarās gan katru rītu uzreiz pēc pamošanās eju uz dīķi neatkarīgi no laikapstākļiem. Vēsā rudenī foršākais nav atrasties ūdenī, bet gan iznākt ārā. Tu iznāc, slaukies, un mirklis, kad ķermenis kļūst veselīgi rozā, ir fantastisks! Parādās tāds hiperaktīvs prieciņš par dzīvi.

Es peldos tikai pa pliko! Ienīstu peldkostīmus! Tie traucē baudīt sajūtas, ko sniedz ūdens. Gribas saplūst ar ūdeni, ar ainavu un visu dzīvo dabu. ..."

http://pukje.mix.lv/articles/aktrise-zane-daudzina-peldas-tikai-kaila

Māris Olte

"Gar manu lauku māju tek Ogres upe, kur peldos tikai pa pliko, jo tas taču ir dabiski..." http://www.delfi.lv/izklaide/archive/mar…

Jānis Stībelis

"Paša Stībeļa lauku mājas atrodas Talsu pusē, taču Jāņus svinēt viņš parasti dodas uz gleznaino Vecpiebalgu. Par vienu no jaukākajām Līgo vakara tradīcijām viņš uzskata ugunskura kurināšanu un neatsakās arī no peldes pa pliko."

http://www.delfi.lv/izklaide/slavenibas/muziki/stibelis-policija-neker-dzerajsoferus.d?id=39256681

Gleznotāja un Makašānu amatu vidusskolas direktore Gundega Rancāne

"Man ļoti patīk dzīve laukos. Iziet savā zālītē plikai, zinot, ka neviens aiz stūra nelūrēs"

Žurnāls Mūsmājas 2013. gada 21. augusts