Uldevena pils


 

Ieteikt
3


Par šo profilu

Atrodas autoceļa Rīga - Daugavpils 54. km. Izveidota 1997. gadā Rembates parkā pie Daugavas. Mākslinieks Agris Liepiņš un nedaudzi entuziasti aizsāka būvi, kas varētu izskatīties kā Indriķa hronikā pieminētā Lielvārdes vecākā Uldevena pils. Uldevena pils nav konkrēta pilskalna rekonstrukcija, tās aizsargsienas un dzīvojamās ēkas veidojot izmantoti dažādās apdzīvotās vietās atrasto būvju paraugi (Mežotnes, Talsu, Raunas, Tenīskalna, Jersikas pilskalnā, Rīgas ciemā u.c.), tādējādi veidojot kopēju baltu virsaišu pilskalnu - ideālkonstrukciju. Iespējams sarīkot senlatviešu kāzu rituālu.

Sekotāji197

 

 

Iepazīsti Uldevena pili Lielvārdē!

Lielvārdes senlatviešu koka pils atrodas Lielvārdē, šosejas malā, 60 kilometru attālumā no Rīgas. Pili veidojis vēstures entuziasts un karikatūrists Agris Liepiņš, un tā ir 11.-12. gs. pils ideālrekonstrukcija, kurai par pamatu ņemti arheoloģisko izrakumu materiāli no dažādām Latvijas vietām. Tās senā atrašanās vieta bija pašreizējās Lielvārdes pilsdrupas Daugavas krastā, kas arī pašlaik pieejamas apskatei.

Pils teritoriju apjož aizsargsiena, aiz kuras ļaudis slēpās uzbrukuma gadījumā, savukārt vidū ir dažas dzīvojamās mājas, virsaiša nams ar apspriežu zāli, svētakmens un aka, kas aplenkuma gadījumā bija visnozīmīgākais objekts. Pilis parasti atradās kalnu virsotnēs vai upju krastos, tāpēc maldīgs ir filmu radītais pieņēmums, ka koka pili iespējams nodedzināt ar vienu degošu bultu.

Apmeklējuma laikā gids stāsta par pilī redzamo, par seno laiku cilvēkiem, viņu dzīvesveidu un paražām. Tolaik cilvēki bija mazāki augumā un arī dzīves ilgums tiem bija ievērojami īsāks nekā mūsdienās, tāpēc 40 gadus vecs cilvēks jau skaitījās vieds večuks. Apskatot pili, jāsarga galva, jo ēku durvis vairāk līdzinās nelieliem caurumiem sienā, taču tas darīts praktisku apsvērumu dēļ. Ja nezināt, kādi tie ir, brauciet uz Lielvārdi – tur jums visu izstāstīs.

Pilī iespējams nolocīt līdzpaņemtās maizītes, bet piesakoties iepriekš (m.t.29465792), arī pasēdēt pie ugunskura un pacept desiņas. Apmeklētāji gaidīti arī īpašos svētkos – kāziniekiem ir sagatavots īpašs rituāls, pilī ir svinētas arī sudrabkāzas un dažādas jubilejas. Ja apmeklētāju vidū ir sieviete, viņai tiek piedāvāts ietērpties senlatvietei atbilstošā tērpā, savukārt brīvdienās izjādei pieejams minētajiem gadsimtiem atbilstoša auguma zirgs – viņa skausta augstums ir tikai 130 centimetri.

Pils darba laiks šogad ir no ceturtdienas līdz svētdienai no 10.00 līdz 19.00. Ieejas biļetes cena pieaugušajiem ir 2 Ls, bērniem līdz 13 gadiem – 1 Ls. Šāds dalījums veidots, ņemot vērā seno laiku paražas – puiši šajā vecumā jau skaitījās pieauguši un tika uzņemti kaujinieku rindās. Pavisam maziņie pilī varēs tipināt bez maksas. Esiet laipni gaidīti!