Jaunatnes lietas

Oficiālā lapa

 

Ieteikt
 2

JAUNIEŠU BRĪVPRĀTĪGAIS DARBS: KAS, KĀPĒC, KUR, KĀ?

KAS IR JAUNIEŠU BRĪVPRĀTĪGAIS DARBS?

Tas ir darbs, ko jaunieši veic:
-    sabiedrības labā,
-    bez atlīdzības,
-    pēc brīvas gribas, nestājoties darba tiesiskās attiecībās.

Tikai nesajauc brīvprātīgo darbu ar praksi. Prakse ir saistīta ar mācību procesu, kurā ir iesaistīta tava mācību iestāde un organizācija, uzņēmums, institūcija, kas tevi pieņem praksē. Prakse vienmēr būs tajā specialitātē, ko tu apgūsti. Brīvprātīgo darbu var veikt jebkurā citā jomā.

KĀPĒC KĻŪT PAR BRĪVPRĀTĪGO?

Brīvprātīgo darbs tā ir apziņa, ka vari kādam palīdzēt un paveikt lietderīgu darbu. Bet ne mazāk svarīga ir iespēja:
-    iegūt prasmes un zināšanas,
-    gūt pirmo darba pieredzi,
-    pārbaudīt to, vai izvēlētā profesija ir tā īstā, ar ko gribas saistīt dzīvi,
-    nodibināt kontaktus, kas var palīdzēt karjerā,
-    attīstīt līdera un organizatoriskās iemaņas,
-    satikt jaunus draugus un domubiedrus, ar kuriem vieno kopīgas intereses,
-    iepazīt sevi dažādās situācijās,
-    parādīt savus talantus un prasmes,
-    apceļot Eiropu un pasauli.

Darba devēju acīs tu būsi daudz vērtīgāks kandidāts, nekā tas, kurš dzīves gājuma aprakstā (CV) varēs uzrādīt tikai diplomu.

KUR VAR VEIKT BRĪVPRĀTĪGĀ DARBU?

Jaunieši brīvprātīgā darbu var veikt biedrībās un nodibinājumos, valsts un pašvaldību iestādēs. Jauniešu brīvprātīgo darbu nedrīkst izmantot peļņas gūšanas nolūkā. Tieši tāpēc brīvprātīgo darbu nedrīkst veikt kādā uzņēmumā.

Brīvprātīgā darba vakances atrodamas brīvprātīgā darba datu bāzēs:
•    Biedrība „Brīvprātīgais.lv” http://brivpratigais.lv/datubaze/
•    Biedrība „Esi labs” http://www.esilabs.lv/brivpratigais
•    Jauniešu karjeras portāls http://www.prakse.lv
•    Iespēju karte http://www.iespejukarte.lv
•    Brīvprātīgo darba piedāvājumu apkopojums http://www.brivpratigajiem.lv www.twitter.com/brivpratigajiem
•    Valmieras pašvaldības brīvprātīgā darba datu bāze http://valmiera.lv/zina/par-valmieru/brivpratigais-darbs
•    Jelgavas pašvaldības brīvprātīgā darba datu bāze http://www.sib.jelgava.lv/index.php?id=12249

Neaizmirsti arī izpētīt iespējas, ko citās Eiropas valstīs piedāvā Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā” apakšprogramma Eiropas Brīvprātīgais darbs http://www.jaunatne.gov.lv/index.php/rak…

KĀ KĻŪT PAR BRĪVPRĀTĪGO?

Par brīvprātīgo var kļūt jebkurš. Tas nav sarežģīti un neiespējami, tikai jāsaņemas veikt pirmo soli. Turklāt brīvprātīgā darbs nebūt nenozīmē darīt to, kas nepatīk. Brīvprātīgais pats izvēlas interesēm un vajadzībām atbilstošu nodarbošanos un laika apjomu, kuru var veltīt šim darbam. Tās var būt gan vairākas dienas, gan pāris stundas mēnesī.

Kā atrast brīvprātīgā darbu:
1.    Saraksti sev interesējošās darba veidus un jomas, kurās tu vēlētos veikt brīvprātīgā darbu. Apdomā, cik laika tu varētu veltīt brīvprātīgā darba veikšanai tā, lai tas netraucētu mācībām vai studijām.
2.    Sagatavo sava dzīves gājuma aprakstu (CV). Norādi, ko tu proti: valodas, cik labi pārzini datoru, spēlē kādu mūzikas instrumentu, dziedi, labi zīmē, sporto, kādus pulciņus apmeklē. Ja esi organizējis klases vakarus, skolas pasākumus, tas arī noderēs tavā dzīves gājumā.
3.    Ievieto savu sludinājumu vienā vai vairākās brīvprātīgā darba datu bāzēs (sk. iepriekš), raksturojot jomu, kas tevi interesētu un cik tu laika varētu veltīt brīvprātīgā darba veikšanai.
4.    Seko izsludinātajām brīvprātīgā darba vakancēm datu bāzēs vai vienkārši Twitter tīklā „iemet” meklētājā atslēgas vārdus „brīvprātīgo” vai „brīvprātīgais”. Redzēsi – gandrīz katru nedēļu kāds meklē brīvprātīgos un piedāvājumi ir ļoti interesanti. Vajag tik atsaukties aicinājumam.
5.    Noskaidro kādas nevalstiskās organizācijas vai institūcijas veic darbu tev interesējošā jomā, sazinies ar tām un izsaki savu vēlmi iesaistīties tās darbā, kļūstot par brīvprātīgo. Pastāsti ko tu vēlētos darīt un ko tu spēj paveikt.

BRĪVPRĀTĪGĀ DARBA PIEMĒRI UN IDEJAS

Mēs visi esam dažādi un katru interesē kaut kas cits. Te dažas idejas un piemēri kāda veida brīvprātīgā darbu tu varētu veikt:
-    Ir ļoti daudzas nevalstiskās organizācijas, kas veic labus darbus, bet tām neatliek laika, lai par šiem labajiem darbiem pastāstītu. Ja pieteiksies palīdzēt, ikvienā nevalstiskajā organizācijā atradīsies darbiņš – sastādīt kontaktu datu bāzi, uzrakstīt rakstiņu, izsūtīt šo ziņu organizācijām, kurām tā varētu būt saistoša. Pie tik atbildīgu darbu veikšanas sabiedrisko attiecību aģentūrā tu tiktu tikai pēc ilga laika.
-    Tu vari palīdzēt dzīvnieku patversmē, iet pastaigās ar suņiem vai vienkārši apmīļot pamestus kaķēnus.
-    Varbūt tu proti izstrādāt mājas lapu? Kaut vai izmantojot kādu no bezmaksas platformām vai draugiem.lv. Ir tik daudz nevalstisko organizāciju, kam nav pat vienkāršākās lapas, kur ievietot ziņas par saviem labajiem darbiem. Piedāvā to uztaisīt.
-    Latvijā visu gadu, bet jo īpaši daudz vasaras laikā notiek mūzikas festivāli, sporta spēles, pilsētas svētki. To organizatori regulāri meklē brīvprātīgos palīgus, lai palīdzētu viesiem orientēties pilsētā vai festivāla teritorijā, atbalstītu dalībniekus gan ar informāciju, gan tehniski, dalītu informatīvos materiālus, reklāmas lapiņas par pasākumu, dalītu ūdeni sportistiem utml. Arī veicot nelielus darbiņus, tu gūsi vērtīgu pieredzi par pasākumu organizēšanu, kas var noderēt nākotnē.
-    Skolā projektu nedēļas laikā esi iemācījies rakstīt projektu, formulēt mērķus un aktivitātes? Tad palīdzi nevalstiskai organizācijai uzrakstot projekta pieteikumu.
-    Blakus skolai redzi nesakārtotu parku, ielas malu? Kāpēc gan nepieteikties to satīrīt, pašam vien garām jāstaigā un jāšausminās par netīrību.
-    Ziemassvētku laikā daudzas organizācijas gatavo dāvaniņas mazturīgajiem. Piesakies – un palīdzi tās iepakot. Lieka roka vienmēr noderēs.