Padomju Slepenais Bunkurs

 

Ieteikt
 26

Atpakaļ uz stāstu sarakstu

Kā mēs iepazinām Līgatnes pazemes bunkuru.

irma grosberga
Ievietots: 8. jan 2010 23:26

Draugu lokā pēc Kātana spēles nakts garumā un četru stundu ilga miega, pēcpusdienā dzima ideja doties uz Līgatni un apmeklēt Padomju laiku īpaši slepeno bunkuru, kuram slepenības zīmogs tika noņemts tikai 2003. gadā. Lai cik dīvaini tas neizklausītos, par tā esamību zināja tikai retais. Padomju laiku slepenais objekts ar segvārdu „Pansionāts” atrodas zem Līgatnes rehabilitācijas centra - "Skaļupēs", Līgatnes pagastā. Bunkurs izbūvēts pagājušā gadsimta 80-to gados politiskās un valsts varas elites vajadzībām valsts vadīšanai atomkara gadījumā.  Kā jau pie ģenerāļiem, vizīte jāpiesaka iepriekš. Sazvanījām un noskaidrojām, ka pamatgrupa ir 18.30 un tajā laikā precīzi kā pulksteņa ceijeri ieradāmies norunātajā tikšanās vietā. Jāpiemin, ka īpašais ieejas kods ir 2 Ls no personas. Gadienā, ja citi virsnieki nav plānojuši apmeklēt slepeno bunkuru un tu esi vienīgais vai divatā, tad pilna parole ir 20 Ls.

Bunkura apmeklējums notiek profesionāla gida pavadībā letiņu, krievu un angļu valodās (tas nu pēc vajadzības). Cik moderni mūsdienās, taču 27 gadu atpakaļ sarunas, dokumentācija, tehniskie apraksti – tas viss notika tikai krievu valodā. 27 gadus atpakaļ, lai tiktu iekšā bija jāzinf īpaša parole, tālāk seko bunkura plānojums un tā apzināšana. Bunkurā ir saglabājušās autentiskās sakaru mašīnas, tehniskās kartes, istabas ar telefoniem, kurās vienlaikus atradās vairāki cilvēki, kas uzturēja sakarus ar citiem bunkuriem, kā arī tam bija tiešie sakari ar Kremli.

Bunkurs atrodas 9m dziļumā zem zemes, kas ir aptuveni trīsstāvu mājas augstumā. Bunkura plānošana ilga gadu un celtniecība aptuveni trīs gadus. Padomju laika arhitekti bija par visu padomājuši. Aukstā kara gados bunkurs tika aprīkots arī ar visām autonomajām sistēmām: gaisa attīrīšana, ūdens filtrēšana, elektroenerģijas padeve.  Plānots, ka aukstā kara gadījumā, bunkurā pietiktu gaisa, elektrības un pārtikas trīs mēnešiem.

Mūsdienās bunkurs darbojas kā tūrisma objekts. Tajā nav atļauts nedz fotografēt, nedz filmēt, izņemot atsevišķas istabas.  Karogi, vimpeļi, ģērboņi un arī gāzmaskas, kuras atļauts arī izmēģināt katram bunkura apmeklētājam. Padomju laiku mūzika plašu atskaņotājā. Bunkurā ir arī ēdnīca ar tipisku padomju laika ēdienkarti. Šajās telpās iespējama neliela ballēšanās Padomju laiku garā, kā arī nobaudīt īstas Padomju laika virtuves kulinārijas šedevrus!

Info: 26431450 Līgatnes rehabilitācijas centrs

Vērts apmeklēt arī Līgatnes dabas takas, Vienkoču parku, kurā apskatāmi Nurmižu muižas un Līgatnes Papīrfabrikas maketi. Nenoliedzami pati Līgatne ir skaista. Līgatnes upīte ar smilšakmens un dolomīta alām un Ānfabrikas klints Līgatnes pilsētā. Skaļupītes krastos atrodas Līgatnes Ellīte. Kopumā Līgatne ir bagāta ar interesantiem,  interaktīviem objektiem un skaistu dabu.


Ieteikt