Nacionālais Botāniskais dārzs

 

Ieteikt
 49

Atpakaļ uz stāstu sarakstu

Ziemas vidū Botāniskajā dārzā zied burvjlazdas

Dzēsts lietotājs
Ievietots: 9. dec 2009 14:58

Augi ar šo intriģējošo nosaukumu - burvjlazdas (Hamamelis) savvaļā aug Ziemeļamerikā, Japānā un Ķīnā. Pasaulē pazīstamas piecas burvjlazdu sugas. Nacionālajā Botāniskajā dārzā aug četras. Pašlaik, decembrī, zied Virdžīnijas burvjlazda (H. virginiana). Tās ziedi ir smalki, ziedlapiņas izlocītas uz visām pusēm, izskatās, it kā krūma zarus būtu apsēduši koši dzelteni zirnekļi. Ziedi maigi smaržo.

Burvjlazdas latviskais nosaukums iztulkots no auga nosaukuma angļu valodā „witch hazel”. Šis vārds šķietami piedēvē augam kādu mistisku spēku, jo vairāk tāpēc, ka burvjlazdas zaru žākles Amerikā ir rīkstnieku (apakšzemes ūdens meklētāju) iecienīts instruments. Tomēr zinātnieki apgalvo, ka burvjlazdas vārds nav saistīts ar burvestībām, bet gan ar zaru īpašo lokanumu, kuru senangļu valodā apzīmē ar līdzīgu vārdu – „wych”.

Burvjlazdu zinātnisko nosaukumu Hamamelis veido divi grieķu valodas vārdi: „vienlaicīgi” un „augļi”. Tas tāpēc, ka uz burvjlazdu zariem vienlaikus ar ziediem atrodas arī pērnā gada augļi. Ja ziedošu zaru ziemā ienes telpās, der atcerēties – nogatavojušās sēklu kārbiņas siltumā mēdz ar paukšķi pārplīst, katapultējot sēklas vairākus metrus tālu.

Burvjlazdu lapas, kas pašlaik noklājušas zemi, pēc formas līdzīgas parastās lazdas lapām. Abas šīs sugas, kas pieder ne vien pie dažādām ģintīm, bet arī dažādām dzimtām, vieno to ārstnieciskās īpašības. Burvjlazdas ir labi asinsvadu dakteri. To mizas preparāti tiek lietoti kā iekšķīgi, tā ārīgi, lai dziedinātu ādas vainas, apturētu asiņošanu.


Ieteikt